Vllaznia rikthen me k?mb? n? tok? Teut?n, e cila dukej e pakapshme pas dy fitoreve ndaj Tiran?s dhe Flamurtarit, n? dy jav?t e para t? kampionatit. Vendasit, inekzistent gjat? pjes?s s? par?, zgjohen pas nj? goli t? shpejt? t? p?suar pas intervalit dhe gjejn? forca ta pabesueshme p?r t? ?v?n? p?rpara? n? kuptimin e v?rtet? t? fjal?s ?djemt? e detit?. Pas nj? pjese t? par? t? vak?t dhe pa asnj? rast t? rreziksh?m, Teuta godet menj?her? me fillimin e 45 minutave t? dyta. Q? n? topin e par? t? luajtur, Markovi? avancon i pashqet?suar n? krahun e majt? dhe harkon n? zon?, ku ?ota i vjedh koh?n mbrojt?sit shkodran dhe realizon n?p?rmjet nj? gjuajtje t? fort? me kok?. Pas golit t? p?suar, Vllaznia rimerr menj?her? n? dor? frenat e takimit. Sinani futet n? fush? p?r Gocaj, nd?rsa Josa rrezikon gjith?ka p?r gjith?ka. Basti i tij shp?rblehet pas pak minut?sh, n? t? 59?. Sinani kroson n? son? p?r Sukaj, i cili ngrihet fuqish?m dhe kthen drejt port?s, ku Rizvani grushton n? v?shtir?si. N? rikthimin e topit, nga pran?, Vajushi mb?rrin i paari dhe shtyn topin leht?sisht n? rrjet?. Vet?m dy minuta m? pas dhe Vllaznia ?sht? n? avantazh. K?t? her?, kryevepra ?sht? e Sukajt, q? pasi i shmanget nj? mbrojt?si gjen nj? hap?sir? dhe l?shon nj? silur? tokazi, e pakapsshme p?r portierin Rizvani. Pas avantazhit t? vendasve, durrsak?t zhduken t?r?sisht dhe mund t? p?sojn? edhe gola t? tjer?, me Sinanin apo s?risht Sukajn, n? rastet m? t? rrezikshme. Megjithat?, Teuta nd?shkohet pik?risht nga njeriu q? do t?a priste m? pak, nga lojtari i saj, Markovi?. N?n presionin e mbrojt?sve n? t? 88?, serbi prodhon nj? parabol mbi kok?n e portierit t? tij, p?r at? q? do t? ishte nj? gol ?kopertinash?, n?se do t? kishte qen? n? port?n e anasjellt?. 3-1 dhe Teuta rikthehet me k?mb? n? tok?, nd?rsa Vllaznia dhuron nj? paraqitje t? mir? t? forc?s s? saj. Episodet kryesore t? takimit, t? transmetuar live n? sportekspres.com Vllaznia-Teuta 3-1 Shenues: Vajushi 59', Sukaj 61', Markovi? 88'(a)/?ota 46' 90+5' Perfundon takimi, me Vllaznine qe arrin nje fitore te merituar dhe ndal hovin e Teutes, kryesuese perpara ketij takimi. 90+2' Rizvani shpeton porten durrsake nga nje moment i veshtire, pas nje goditje denimi nga larg te Sinanit, e drejtuar ne rekendeshin e tij. 88' Autogol i pabesueshem i Markovi?. Nen presion nga shkodranet, Markovi? jep nje parabol qe kalon portierin e tij dhe perfundon drejt e ne rrjete. Shkodranet sigurojne nje fitore shume te rendesishme per pozitat e tyre ne klasifikim. 83' Harkim ne thellesi i Smajlit per Sukajn. Sulmuesi kthen me koke drejt portes, por gjuaajtja e tij eshte qendrore dhe Rizvani kontrollon. 73' Pepa, brenda zones, ka nje mundesi te shkelqyer per te barazuar, por goditja e tij eshte qendrore dhe kontrollohet pa probleme nga portieri malazez i shkodraneve. 61' Vllaznia ne avantazh. Ne hyrje te zones, Sukaj leshon nje gjuajtje tokazi, ne trekendeshin e ulet te Rizvanit. Asnje shans per portierin e durrsakeve. 59' Barazohet rezultati. Sinani kroson per Sukajn, i cili kthen me koke drejt portes. Rizvani grushton ne veshtiresi, por Vajushi mberrin i pari tek topi dhe nga prane shenon me porten e boshatisur. 57' Sukaj lirohet ne hyrje te zones dhe tenton nje goditje ne trekendeshin e larget. Mundeet Rizvani, por topi del ngjitur me shtyllen. 54' Largoheet Gocaj dhe ne fushe eshte Sinani. Largohet edhe Hasani, per ti lene vendin Nimanit. 52' Belisha tenton nga diustanca, por portieri Rizvani kontrollon i sigurt. 48' Ne nxemje Sinani. Trajneri Josa duket i vendosur te propozoje nje skuader me sulmuese. Ne rast te nje humbjeje, rrezikohet shkarkimi i tij. 46' ?ota kalon ne avantazh durrsaket, qe ne minuten e pare te pjeses se dyte. Markovi? kroson nga e majta dhe ?ota, ne nje pozicion te dyshimte jashte loje, realizon me koke nga 4-5 metra distance. Asnje shans per portierin Vujadinovi?. 45+1' Perfundon nje pjese e pare shume e vaket ne "Loro Bori?i". 37' Tenton Markovi? nga gjuajtja e denimit, por mbi traverse. Deri tani ka qene nje ndeshje me shume pak raste per shenim. 36' Goditje denimi ne nje pozicion shume te favorshem per Teuten. Hyshmeri pengohet ne hyrje te zones, pasi Petrovi? humbi nje top prane zones se tij. 22' Belisha harkon ne zone, ku Sukaj i shpeton mbulimit te mbrojtjes, por mberrin vetem nje kohe vonese nga topi. Ishte shume prane portes dhe ne rast se do te devijonte, me sigurui doi te ishte goli i pare i takimit. 18' Tenton Sukaj me nje goditje nga jashte zone, por mbi traverse. Minuta ku loja eshte e perqendruar ne mesfushe. 8' Rast i mrekullueshem per Teuten. Dosti deperton deri ne thellesi dhe nga fare prane leshon nje gjuajtje vertikale qe mposht portierin Vujadinovi?, por perfundon ngjitur me shtyllen.