0

Osja: Stoli i Vllaznis?, garanci p?r titullin

Osja: Stoli i Vllaznis?, garanci p?r titullin

E thot? k?t? fjali q? n? fillim futbollisti shkodran, Safet Osja, i cili mendon se, n?se ky kontigjent do t? jet? i plot? edhe n? kampionat, at?her? Vllaznia do jet? pretendente serioze p?r fitimin e trofeve. Kapiteni i kuqebluve, Safet Osja, nga Nikshiqi, p?rmes telefonit, shprehet i k?naqur me pun?n q? ?sht? b?r? deri m? tani gjat? faz?s p?rgatitore, q? ?sht? nj?koh?sisht nj? garanci p?r t? ardhmen. \"Kemi punuar shum? mir?. Jan? zbatuar t? gjitha planet st?rvitore, q? kishte hartuar trajneri Josa dhe kjo na b?n t? ndjehemi t? fort?. Kuptohet q? tashm? nuk na b?n m? p?rshtypje lodhja e muskujve, sepse kemi hyr? n? faz?n e fundit t? st?rvitjeve me ngarkes?. Gj?rat besoj se kan? shkuar mir? dhe kjo ka p?r t\'u v?rtetuar sapo t? filloj? kampionati,\" - thot? m? tej Osja.

Nj? mbrojt?s l? hapur merkaton

Ndon?se asnj? nga drejtuesit e skuadr?s shkodrane nuk deklaron zyrtarisht mbylljen e merkatos s? ver?s p?r ekipin e Vllaznis?, kjo gj? tashm? ?sht? nj? fakt. K?shtu, kan? qen? pik?risht vet? drejtuesit m? t? lart? t? kuqebluve q? kishin deklaruar disa dit? m? par? se pas afrimit t? Leandros, Delain, Belish?s e Kapajt, vet?m pak i ndante nga mbyllja zyrtare e merkatos. Zyrtarisht b?het e ditur se tashm? q? ekipi ?sht? p?rforcuar n? t? gjitha repartet q? ishin m? problematik?, synohet vet?m nj? futbollist. P?rforcim ky q? ashtu si? b?n t? ditur edhe vet? drejtori teknik i skuadr?s s? Vllaznis?, Edi Martini, do t? jet? nj? mbrojt?s i krahut t? djatht?. Por ky nuk ?sht? kriteri i vet?m q? duhet t? plot?soj? futbollisti, emri i t? cilit nuk ?sht? p?rcaktuar ende nga drejtuesit shkodran

Nj? mbrojt?s l? hapur merkaton
Vllaznia, k?t? jav? p?rcaktohen objektivat

Vllaznia, k?t? jav? p?rcaktohen objektivat

Deri m? tani Vllaznia ka zhvilluar vet?m nj? miq?sore, at? me Sutjesk?n t? Nikshiq, ku nuk ka bindur shum?. Pavar?sisht premtimeve t? ?do viti p?r nj? ekip pretendent, Vllaznia sivjet duket m? ndryshe. Merkatoja e k?rkuar nga trajneri Josa, deri diku ?sht? plot?suar me korrektes? nga ana e presidentit Fushaj. Kan? mbetur pa ardhur vet?m nj? mbrojt?s i djatht? dhe nj? sulmues, dhe kjo jo p?r faj t? buxhetit, por t? situatave t? krijuara n? merkato. N? k?to pozita, pritet fillimi i kampionatit t? ri p?r t? par? v?rtet se deri ku mund t? arrij? kjo skuad?r, aq m? tep?r q? nisja e tij ?sht? nj? \"zjarr\" i v?rtet?, sepse luhet me Elbasanin, Dinamon dhe Partizanin.

Josa: ?Delain dhe Leandro, shqetesimet e mia\"

Vllaznia, pas nj? jave tjet?r t? lodhs hme me seanca st?rvitore, t? diel?n ka preferuar ta b?j? pushim. Tekniku Josa, pas dy jav?ve t? k?saj p?rgatitoreje, duket tejet i k?naqur me at? q? i kan? afruar atij pa p?rjashtim t? gjith? lojtar?t. Kur sezoni i ri ?sht? n? prag, ai duket optimist p?r ekipin e tij dhe p?r at? q? kan? paraqitur deri m? tani t? gjith? futbollist?t. Por ajo q? n?nvizohet m? tep?r nga ana e Mirel Jos?s dhe q? cil?sohet si shqet?simi i vet?m momental pran? ekipit ?sht? rrug?zgjidhja q? duhet t? marr? situata e dy lojtar?ve t? sapoardhur, Delain e Leandro. Mesa duket tekniku i kuqebluve ka filluar t? nd?rtoj? strategjin? e ekipit t? tij p?r sezonin e ri me k?t? dyshe t? lojtar?ve.

Josa: ?Delain dhe Leandro, shqetesimet e mia\
Delain dhe Leandro, sot vendimi q? rihap merkaton

Delain dhe Leandro, sot vendimi q? rihap merkaton

Komisioni i Disiplin?s n? FSHF do t? ket? sot n? dor? nj? ??shtje shum? t? v?shtir? p?r t? zgjidhur, at? t? futbollist?ve Delain dhe Leandro q? k?rkojn? t\'i bashkohen Vllaznis?. Kongolezi Sasha Delain pretendon se nuk ka asnj? detyrim ndaj Flamurtarit, ndon?se ?sht? \"arratisur\" pa l?n? gjurm? nga kjo skuad?r n? fillimin e faz?s s? tret? t? kampionatit. Kjo ka b?r? q? vlonjat?t t? k?rkojn? d?mshp?rblim p?r mosrespektimin e kontrat?s s? tij, pasi kan? ende n? zot?rim kartonin e futbollistit n? fjal?. E nj?jt? ?sht? edhe situata e Leandros, i cili u largua nga Partizani n? tetor, pasi kishte marr? parat? e kontrat?s s? tij.

Loro Bori?i, kjo legjende e harruar

Me date 10 gusht 1922 lindi nje legjende, lindi futbollsiti i shquar i te gjitha koherave te futbollit shqiptar, lindi kapiteni i kampiones te ballkaniades te 7-te, trofeut me prestigjoz qe sot e ksaj dite ka fituar kombetarja jone, lindi Loro Bori?i !! Sot mbas 85 vitesh ky futbollist i shquar me emrin Loro Bori?i, kujtohet me krenari nga brezi i ri sportdashes, por fatkeqesisht kjo figure e shquar nuk perkujtohet nga ata per te cilet ka dhene shume, klubi i vendlindjes - Vllaznia, klubi me te cilin fitoi shume trofe Partizani apo edhe kombetarja jone me ne krye FSHF-ne te ciles i dhuroi te vetmin titull prestigjoz.

Loro Bori?i, kjo legjende e harruar