Kampionati Anglez

Ketu mund te diskutoni mbi kampionatet e huaja si kamponati Italian,Gjerman,Anglez, Spanjoll, etj.
fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Mon, 21 Dec 2009 , 21:29

GOLDIAN wrote:pse a liverpoli kaq keq sivjet se kuptoj
un mendoj se tranieri po e shkaterron

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Mon, 21 Dec 2009 , 21:30

Mançini te Siti, por ekipi është me HjuxhsinSipas shtypit anglez, shkarkimi i Hjuxhsit ishte vendosur që më 2 dhjetor. Protestojnë lojtarët

Pritja e bërë ndaj Mançinit ka qenë mjaft e ftohtë jo sepse kanë diçka me të, por sepse lojtarët nuk pajtohen me mënyrën se si e kanë shkarkuar ish-trajnerin e tyre, Mark Hjuxhsin. Tani ka dalë në pah se ky shkarkim është vendosur që më 2 dhjetor, pas fitores kundër Arsenalit në Carling Cup.

Revoltohen lojtarët - Kjo sjellje i ka zemëruar lojtarët e Sitit saqë i ka shtyrë të revoltohen dhe të shkojnë si delegacion me në krye Kreg Belaminë dhe Shei Givenin te drejtuesit e klubit për t’u kërkuar shpjegime dhe për të tentuar të shpëtojnë trajnerin e tyre.

Ka qenë vetë Hjuxhs ai që ua ka dhënë lajmin atyre në dhomat e zhveshjes, duke u shpjeguar se do ta hiqnin dhe se në vend të tij do të vinte Mançini. “Të gjithë e dimë se pas kësaj qëndrojnë Geri Kuk e Brajën Marvud, - ka thënë një burim anonim në klub. - Për këtë arsye lojtarët kanë vendosur të flasin me drejtuesit. Do të ishte gjest i panevojshëm, por ishin të zemëruar.”

Farsa - Siç ka shkruar edhe “Sunday Mirror”, bëhet fjalë për revoltë të pastër nga ana e lojtarëve, të cilët e kanë konsideruar brutal shkarkimin e Hjuxhsit. Ajo që ndodhi para dy ditësh te Siti ka qenë një farsë, pasi zëvendësuesi i vërtetë i uellsianit duhet të ishte trajneri Gus Hidink, sipas “Sunday Telegraph”, por ai ka refuzuar, ndërkohë që Mançini e ka firmosur kontratën të hënën që shkoi, pas një takimi sekret në Londër me presidentin Haldun Al Mubarak.

Klauzola e uljes së rrogës - Në lidhje me kontratën e trajnerit italian, flitet se shkon deri në fund të sezonit 2013 dhe ai do të marrë 3.4 milionë euro neto në vit, duke u bërë kështu ndër trajnerët më të paguar në futbollin anglez. Por thuhet se ka edhe një klauzolë, sipas së cilës, nëse skuadra nuk kap një vend në Champions, do të ketë ulje rroge, diçka që mohohet nga rrethi i Mançinit. “Jam shumë i lumtur dhe i motivuar për këtë aventurë angleze - ka thënë Mançini. ? Jam i bindur se do të bëjmë diçka të mirë.” Këtë urim ka bërë edhe Kevin Kigan, ish-trajner i Sitit nga maji 2001 deri në mars 2005.

“Mançini nuk e njeh Premier Ligën, sepse nuk ka qenë kurrë në Angli - citohet ai nga “Sunday Star”, ? por është trajner i klasit të parë dhe nëse fiton Carling Cup, do të bëhej menjëherë hero.” Për sa i përket shkarkimit brutal të Hjuxhsit, Kigan ka thënë: “E kanë larguar, sepse nuk e kishte emëruar presidenca, domethënë pronarët e Abu Dhabi United Group. Shikoni deklaratën zyrtare me të cilën dhanë lajmin, që dukej si komunikatë biznesi dhe jo futbolli. Hjuxhsit nuk iu dha koha e mjaftueshme. Mund të jetë një klub me shumë objektiva ambiciozë, por në futboll ka edhe dëmtime dhe skualifikime lojtarësh, që ndikojnë.”

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Mon, 21 Dec 2009 , 21:36

e paskan hek pa te drejte dhe siq shifet te gjithe e dojn ate njeri

tifozat e citit shum te pakenaqur

ne televizor pash qe lojtaret kan protestu dhe jan taku me bosat arab

po ashtu mancini keka teregu shum i poshter me lojtaret

i ka than o do luni per mu ose do ikni te tan ,dhe situata asht ndez shum keq ne ate klub

tifozat e citit dhe lojtaret dojn prap tranierin e tyne qe e paskan hek pa te drejte

un ket rexhein nuk e kam njoft po thojn qe ka kenji lojtare fantastik ,dhe asht fantastik edhe si tranier

le te shohim qa po ndodh ,sepse flitet qe mancini ka firmos

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Wed, 13 Jan 2010 , 01:37

Manchester United i mbytur ne borxhe
12/01/2010 15:20

Kohe te veshtira per Manchester United qe mendohet se eshte ne prag te rrenimit financiar.
Klubi anglez qe konsiderohet si nje nga me te pasurit ne bote, mund te heqe dore nga shume talente per te mbushur arkat. Sipas “Sun”, shoqeria e Malcolm Glazer ka 700 milione paund borxhe. Te dhenat e publikuar dje thone se 500 milione sterlina jane borxhe ndaj bankave, ndersa 200 milione, familja Glazer i ka marre hua per te blere klubin.

Gjendja u rendua edhe me blerjen e Berbatov (38 milione euro) e Nani (20 milione), lojtare te cilet nuk kane rezultuar efikase dhe te dobishem per skenat e Sir Alex. Viti 2009 u mbyll me 48 milione sterlina plus, fale shitjes se portugezit Ronaldo, por kjo nuk mjafton, pasi shuma qe klubi u ka bankave, eshte shume here me e madhe.

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Re: Kampionati Anglez

Post by Man in Redblue » Wed, 13 Jan 2010 , 13:24

do te perfundojn klubet e futbollit si puna e bankave.....e shkatroi bizenesi e interesi futbollin

a ka kuptim qi klubet ma te fuqishme neurope si M. United e Reali me ken tmytun nborgje ??!!!

Hallal Barces e klubeve gjermane qi jan model...edhe klubet shqiptare nuk kan borgje :D :D

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Wed, 13 Jan 2010 , 17:27

Man in Redblue wrote: ...edhe klubet shqiptare nuk kan borgje :D :D
:lol: :lol: :lol:

e ke shum gabim se fushaj asht ne borxhe qe do te thote vllaznia asht ne borxhe :lol: :D

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Kampionati Anglez

Post by Ledi1920 » Wed, 13 Jan 2010 , 17:29

Man in Redblue wrote:do te perfundojn klubet e futbollit si puna e bankave.....e shkatroi bizenesi e interesi futbollin

a ka kuptim qi klubet ma te fuqishme neurope si M. United e Reali me ken tmytun nborgje ??!!!

Hallal Barces e klubeve gjermane qi jan model...edhe klubet shqiptare nuk kan borgje :D :D
klubet shqiptare jo qe skan borxhe...por thelle-thelle u jemi ne borxhlinj... :mrgreen: :mrgreen:
Na knoqin aq shume sa ska ku shko mo...sidomos ket sezon
Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Wed, 13 Jan 2010 , 17:30

Man in Redblue wrote:do te perfundojn klubet e futbollit si puna e bankave.....e shkatroi bizenesi e interesi futbollin

a ka kuptim qi klubet ma te fuqishme neurope si M. United e Reali me ken tmytun nborgje ??!!!

Hallal Barces e klubeve gjermane qi jan model...edhe klubet shqiptare nuk kan borgje :D :D

ke harru me permend ajaxin man ,se man rrekord per shitjen e talentave

ja per gja por fushaj ia ka kuptu stilin veq dicka nuk asht e njejte sepse

ajaxi i mban me i ba reklam 3 vjet e fushaj i shet pa lujt asnji ndeshje :lol: :lol: :lol:

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Thu, 14 Jan 2010 , 19:14

Mançini: Siti mund të fitojë Premier Ligën


Autori: editor
Data: 14/01/2010
Version Print


Trajneri italian, që ka debutuar me tri fitore, u dërgon një mesazh kundërshtarëve

Trajneri i Mançester Sitit, Roberto Mançini, ka pohuar sërish se skuadra e drejtuar prej tij i ka mundësitë për të fituar Premier Ligën, pasi ai beson se skuadra ka lojtarët e duhur për të guxuar për titullin. Siti është ngjitur në tabelën e renditjes që prej ardhjes së Mançinit, i cili madje u ka dërguar një mesazh të qartë atyre që janë ende skeptikë. “Kemi potencial masiv, megjithëse rivalët janë të fortë dhe historikisht kanë dominuar në kampionat. Çelsi, Liverpuli, Mançester Junajtid dhe Arsenali janë një sfidë e madhe”, ka thënë ai për “Corriere Dello Sport”. Liverpuli nuk ka qenë aq i fortë këtë vit, ndërsa Junajtid nuk është aq i frikshëm pa Kristiano Ronaldon. “Mançio” megjithatë ka edhe një mendim paksa kontestues.

Ai beson se asnjëra prej skuadrave nuk ka treguar potencialin e vërtetë deri tani. “Rivalët tanë janë kaq të fortë, saqë mund t’i lejosh vetes të kesh një përshtypje të rreme për ta. Liverpuli, për shembull, do të kthehet sërish në garë, sepse ka lojtarë të shkëlqyer si Xherrard dhe Torres”, ka shtuar ai. “Për sa i përket Junajtid, ata shitën Ronaldon, por janë ende fitimtarë, njësoj si Milani pa Kakanë.” Pas katër fitoresh në katër ndeshjet e tij të para si trajner i Sitit, Mançini dëshiron t’i fusë në gjak skuadrës së tij mentalitetin e suksesit, por e di shumë mirë se lavdia është ende larg dhe kërkon shumë punë. “Unë punoj gjatë gjithë ditës, edhe natën madje mendoj për skuadrën. Nuk mund të humb kohë. I kam dhënë Sitit balancën dhe vizionin që meriton. Këtu kam një potencial të madh dhe vetëm duhet të nxjerr maksimumin nga lojtarët, por rruga është e gjatë.”

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Fri, 15 Jan 2010 , 19:57

Hiddink drejt Liverpool, Benitez “joshet” nga Juve


Guss Hiddink mund te bashkohet me skuadren e Liverpool per te ringjallur “The Reds” pas gjysmes se ketij sezoni qe ka rezultuar katastrofik.
Trajneri i Rusise ka shprehur deshiren per te shkuar ne “Anfield Road”, pasi duket se rruga e Rafa Benitez ne Liverpool eshte drejt fundit. Ai mund te bashkohet me Juventusin, pasi edhe tek bardhezinjte posti i trajnerit mund te jete vakant shume shpejt.

Zerat per mosmarreveshje te medha mes Benitez dhe Gerrard jane shtuar kohet e fundit dhe kjo eshte nje tjeter arsye qe e largon edhe me shume spanjollin nga “The Reds”. Pak dite me pare u fol per kalimin e Hiddink tek Juventus, por paga e holandezit (7 milione euro ne vit) eshte e paperballueshme per bardhezinjte.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Tue, 19 Jan 2010 , 18:38

United, pronari kerkon para borxh nga lojtaret
19/01/2010 17:30

Pronari i Manchester United, Malkolm Glazer ka menduar te kerkoje para borxh nga lojtaret per te shpetuar falimentimin e shoqerise qe ka plot 550 milione euro minus ne llogari.
Sipas tabloidit “The Sun”, manjati amerikan u ka bere nje propozim surprize lojtareve, duke u kerkuar nga 50 mije sterlina me afat nje vjecar dhe me interes 7 %.

Oferta e Glazer u eshte drejtuar te gjithe punonjesve te shoqerise. Situata financiare e “Red Devils” eshte shume e keqe dhe per kete, Glazer kishte menduar te shiste qendren sportive te Carrington por edhe stadiumin legjendar “Old Trafford”.

“Lojtaret nuk dine cfare te bejne. Shume prej tyre jane konfuze sepse nuk arrijne ta kuptojne qe punedhenesi i tyre u drejtohe pikerisht atyre per likuiditet”, thekson nje burim anonim. Gjithesesi, pjesa me e madhe e lojtareve duket se nuk eshte dakord me kete propozim.

Vendos ne Facebook

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Tue, 19 Jan 2010 , 18:40

ku ka arrit puna .

me marr borxh presidenti te lojtaret :lol: :lol:

si me i lyp f\ushaj borxh lojtareve .

nji klub i madh si mancester united me ra kaq poshte :shock: :shock: :shock:

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: Kampionati Anglez

Post by Ledi1920 » Wed, 20 Jan 2010 , 09:57

fpjalmi wrote:ku ka arrit puna .

me marr borxh presidenti te lojtaret :lol: :lol:

si me i lyp f\ushaj borxh lojtareve .

nji klub i madh si mancester united me ra kaq poshte :shock: :shock: :shock:
sikur cdo tifoz i untied me dhone pare ai klub shpeton :mrgreen:
mgjth gazetat e tona e bojn shume mo dramatike ceshtjen...
Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Fri, 22 Jan 2010 , 20:19

Man. City, 17 milione euro per Behramin


Manchester City hedh grepat per te marre ne skuader kosovarin Valon Behrami, aktualisht pjese e skuadres se West Ham.
Klubi i drejtuar nga italiani Roberto Mancuni ofron 17 milione euro per lojtarin me pasaporte zviceriane. Kjo shifer mund t’i tundoje dy pronaret e rinj te “Cekaneve”, Sullivan e Gold.

Nga ana tjeter, Behrami ka shprehur gjithmone deshiren te qendroje tek West Ham, por ne kete rast ai mund te sakrifikohet per te shendoshur bilancet e klubit qe ka me shume se 100 milione euro borxhe.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Fri, 22 Jan 2010 , 20:20

Ledi1920 wrote:
fpjalmi wrote:ku ka arrit puna .

me marr borxh presidenti te lojtaret :lol: :lol:

si me i lyp f\ushaj borxh lojtareve .

nji klub i madh si mancester united me ra kaq poshte :shock: :shock: :shock:
sikur cdo tifoz i untied me dhone pare ai klub shpeton :mrgreen:
mgjth gazetat e tona e bojn shume mo dramatike ceshtjen...

asht menyra ma e mire me iu shit gazetat mar led :lol: :lol:

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Mon, 01 Mar 2010 , 19:55

na angli asht ba nji buje e madhe skandali i territ qe ka shku me ish gruan e brixh dhe pikerisht keta te dy kan ken shoke te ngushte ja vetem ne skuader por edhe ne kombetare ,dhe pikerisht ne kete skandal qe terri bani ,iu hoq shiriti i kapitenit qe mbante ne kombetaren e anglise kurse brixh refozoj qe te shkote ne afriken 2010 sepse nuk donte te shifte terrin dhe pikerisht ne ndeshjen e pardjeshme brixh nuk i jep doren territ dhe kjo ban buj ne angli pasi te gjithe tifozat anglez ishin kurioza se a do ia japin doren njeri tjetrit apo ja

shifni videon

Uejn Brixh refuzon t’i jape doren ish-shokut te ngushte te Celsi, Xhon Territ, pasi i flirtoi me gruan

http://www.sportishqiptar.com.al/uejn-b ... -me-gruan/

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Kampionati Anglez

Post by Skodrinon » Mon, 01 Mar 2010 , 20:18

shume mire ka ba qi nuk ja ka dhane doren. a ka gja ma te ndyte se me shku me grun e shokut t'ngushte :oops:

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Fri, 26 Mar 2010 , 04:57

Mancini, sherr me teknikun kundërshtar


Ishte një shpërthim inati. Mancini humb qetësinë dhe merr kartonin e parë të kuq të aventurës së tij angleze.
Gjithcka ndodh në minutat finale të garës së humbur të Manchester City kundër Everton 0-2.

Topi përfundon jashtë, tekniku kundërshtar David Moyes e bllokon për t’i dhënë mundësinë një zëvendësimi.

Ka mjaftuar ky gjest që italiani të vërsulej kundër rivalit të tij për t’i hequr topin nga dora.Mes të dyve fillon një përballje me duar dhe fjalë të ashpra dhe do të duhej ndërhyrja e personave të tjerë për t’i ndarë.

Arbitri i takimit vendos t’i dërgojë të dy protagonistët jashtë fushe. Pas rënies së nervave, të dy janë takuar në zyrën e Macinit dhe kanë bërë paqe me nga një gote vere.

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Mon, 03 May 2010 , 10:24

Benitez: Bye bye Liverpool
Në prag të ndeshjes delikate kundër Chelsea, trajneri i Liverpool, Rafa Benitz thyen heshtjen dhe këtë e ben me gjithë zhurmën e mundshme që mund të shkaktonte.

Ai ka njoftuar largimin nga “The Reds” në fund të sezonit, duke lënë të kuptohet se kjo është një rrugë pa kthim për të. Por në deklaratën për shtyp ai ka drejtuar gishtin e akuzës ndaj pronarëve Hicks dhe Gillet për gjendjen e keqe që po kalon skuadra.

“Premtimet e pambajtura më kanë detyruar të marr këtë vendim”, shpjegon lamtumirën Benitez, i cili sezonin e ardhshëm do drejtojë Juventusin. Me largimin e Benitez pritet edhe shpërbërja e skuadrës duke filluar që nga yjet Torres e Gerrard

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Kampionati Anglez

Post by fpjalmi » Thu, 06 May 2010 , 04:36

Ancelotti nën akuzë nga Abramovich

Edhe pse Chelsea mund të fitojë Premier League dhe Kupën e Anglisë, dështimi në Champions League e djeg shumë miliarderin rus

http://albania-sport.com/mat.php?idm=14581

Post Reply