Page 2 of 2

Re: Topi i Arte

Posted: Wed, 21 Oct 2009 , 16:36
by jeti
Messi ka me e fitu i vdek nana atij muhabetit

Re: Topi i Arte

Posted: Wed, 21 Oct 2009 , 19:26
by Ledi1920
messi 100% e mer

Re: Topi i Arte

Posted: Wed, 21 Oct 2009 , 21:44
by fpjalmi
edhe un ishtu mendoj

Re: Topi i Arte

Posted: Fri, 23 Oct 2009 , 12:30
by Miri
Bala :wink:

Re: Topi i Arte

Posted: Fri, 23 Oct 2009 , 13:53
by GOLDIAN
Miri wrote:Bala :wink:
:lol: :lol: :lol: :lol:
ne 5-she e meriton

Re: Topi i Arte

Posted: Fri, 30 Oct 2009 , 13:08
by REINIS
Daniel Xhafa ke Besa.

Re: Topi i Arte

Posted: Tue, 01 Dec 2009 , 17:24
by Skodrinon
Messi Topi i arte 2009

1. Lionel Messi (Argentine, FC Barcelone) : 473 points
2. Cristiano Ronaldo (Portugal, Manchester United puis Real Madrid) : 233 pts
3. Xavi (Espagne, FC Barcelone) : 170 pts
4. Andrès Iniesta (Espagnol, FC Barcelone) : 149 pts
5. Samuel Eto'o (Cameroun, FC Barcelone puis Inter Milan) : 75 pts
6. Kaka (Brésil, Milan AC puis Real Madrid) : 58 pts
7. Zlatan Ibrahimovic (Suède, Inter Milan puis FC Barcelone) : 50 pts
8. Wayne Rooney (Angleterre, Manchester United): 35 pts
9. Didier Drogba (Côte d'Ivoire, Chelsea): 33 pts
10. Steven Gerrard (Angleterre, Liverpool) : 32 pts
11. Fernando Torres (Espagne, Liverpool): 22 pts
12. Cesc Fabregas (Espagne, Arsenal) : 13 pts
13. Edin Dzeko (Bosnie, Wolfsburg) : 12 pts
14. Ryan Giggs (Pays de Galles, Manchester United) : 11 pts
15. Thierry Henry (France, FC Barcelone) : 9 pts
16. Luis Fabiano (Brésil, FC Séville), Nemanja Vidic (Serbie, Manchester United), Iker Casillas (Espagne, Real Madrid): 8 pts
19. Diego Forlan (Uruguay, Atletico Madrid) : 7 pts
20. Yoann Gourcuff (France, Bordeaux) : 6 pts
21. Andreï Archavine (Russie, Arsenal), Julio Cesar (Brésil, Inter Milan), Frank Lampard (Angleterre, Chelsea) : 5 pts
24. Maicon (Brésil, Inter Milan) : 4 pts
25. Diego (Brésil, Werder Brême puis Juventus Turin) : 3 pts
26. David Villa (Espagne, Valence), John Terry (Angleterre, Chelsea) : 2 pts
28. Franck Ribéry (France, Bayern Munich), Yaya Touré (Côte d'Ivoire, FC Barcelone) : 1 pt
30. Karim Benzema (France, Lyon puis Real Madrid): 0 pt

Re: Topi i Arte

Posted: Tue, 01 Dec 2009 , 19:56
by GOLDIAN
po nej shqiptar a kena???
edin dzeko i 13 ti cpo krenohen boshnjaket
ne na kane inat qe sna kan vu asi lojtar tonin
se salihi bogdani e meritojne

Re: Topi i Arte

Posted: Tue, 01 Dec 2009 , 23:13
by REINIS
Po ky Xheko nuk osht shqiptar e??????????

Re: Topi i Arte

Posted: Wed, 02 Dec 2009 , 06:23
by fpjalmi
e ka meritu mesu biles stermeritu

po habitem qe si e kan vu ronaldon te dytin ,ku per mendimin tem as ne dhjeteshe se meriton pasi ka ken shum zhele keta kohet e fundit

Re: Topi i Arte

Posted: Tue, 18 May 2010 , 03:22
by fpjalmi
Lionel Mesi fiton “Këpucën e Artë”
Me dy golat kundër Valladolidit, në ndeshjen e fundit të kampionatit në Spanjë, të cilën Barcelona e fitoi 4-0, futbollisti më i mirë i Argjentinës, Lionel Messi, zyrtarisht ka fituar edhe “Këpucën e Artë” në Europë, trofe për golashënuesin më të mirë “të kontinentit të vjetër”. Sulmuesi i Barcelonës, edhe para ndeshjes së fundit të Primera Division, praktikisht ishte i paarritshëm në garën për çmimin që jepet nga Asociacioni Europian i Revistave Sportive (ESM). Sipas rregullave të këtij asociacioni, golat në pesë ligat më të forta europiane (Spanjë, Angli, Itali, Francë dhe Gjermani) shumëzohen me koeficientin prej dy, ndërsa në kampionatet e tjera ky koeficient është më i ulët. Mesi, me 34 gola të shënuar, pas shumëzimit me dy, arriti koeficientin prej 68 pikëve, që i solli “Këpucën e Artë”. Pas Lionel Mesit, me koeficientin 58, apo me 29 gola të shënuar, gjenden Didier Drogba i Chelsea dhe Antonio di Natale, sulmuesi i Udinezes.

Re: Topi i Arte

Posted: Sun, 23 May 2010 , 21:56
by loroborici
Nuk di se a duhet me u vue ne dyshim pasha buken, Diego Milito? Ai per mue ka meritue me marr topin e arte. tash vjen botnori dhe do perenia e nuk i merr zoti mend Maradons dhe e len jasht formacionit.

Re: Topi i Arte

Posted: Sat, 14 Aug 2010 , 00:02
by fpjalmi
Goal zgjedh Wesley Snajder futbollistin e vitit

Mesfushori holandez i Interit është shprehur tepër i lumtur për një stoli tjetër të shtuar në palmarin e tij.26-vjeçari ishte një protagonist brilant për Interin në fitimin e trios historike, duke fituar një herësh Seria A, Ligën e Kampioneve dhe Kupën e Italisë si dhe ishte klasi i Holandës gjatë verës duke shënuar 5 dola për tulipanët në Kupën e Botës në Afrikë të Jugut.


Dhjetë lojtarët më të votuar nga redaktorët e Goal.com

1. Ueslei Shnajder
2. Lionel Messi
3. Xavi
4. Arjen Robben
5. Diego Milito
6. Diego Forlan
7. Andres Iniesta
8. David Villa
9. Kristiano Ronaldo
10. Bastian Schweinsteiger

Re: Topi i Arte

Posted: Sat, 14 Aug 2010 , 00:04
by fpjalmi

Re: Topi i Arte

Posted: Mon, 23 Aug 2010 , 16:28
by fpjalmi
Futbollisti më i mirë i UEFA-s, publikohet lista


Publikohet lista e 12 kandidatëve të çmimit të UEFA-s që do të vendosë futbollistin më të mirë të Evropës për vitin 2009-2010.
Emrat e pretendentëve janë Julio Cesar, Hugo Lloris, Victor Valdes, Lucio, Maicon, Pique', Xavi, Robben, Sneijder, Messi, Milito dhe Rooney.

Juria është e përbërë nga 16 trajnerë të skuadrave që kanë marrë pjesë në fazën finale të Champions 2010.

Çmimi do të dorëzohet të enjten me 26 gusht në Montecarlo.

Re: Topi i Arte

Posted: Fri, 10 Sep 2010 , 06:27
by fpjalmi
Messi, Sneijder dhe Robben! 3 Favoritet kryesor në Skedin për fitimin ”Topi i Artë”


Eshte pak sa e cuditeshme pasi qe asnje nga Kampionet e Botes ne fuqi nuk eshte ne Mesin e 3 favoriteve kryesor per te fituar cmimin.
Nese ven bast per ndenje lojtar Spanjoll,Bastvenesit mund te behen MILIONERA,ne jugandovoy koeficienti per Xavi Hernandez eshte 7.5
Ndersa per autorin e golit Historik,per Spanjollin Andres Iniesta koef arrin noten 15.0! Ajo qe eshte kurioze eshte se te favoritet e medhej jane:Messi, Sneijder dhe Robben.Me te vertet eshte e cuditeshme qe asnje futbollist Spanjoll nuk figuron ne listen e 3 Futbollisteve favorit per cmimin e Futbollistit me te mire ne Bote.
Messi eshte nr 1 ne liste,me koeficient 2.5 per te perseritur cmimin.
I 2 ne liste eshte Wesley Sneijder koef 3.0
Ndersa i 3 ne liste gjendet Robben koef 5.0
I 4 Xavi Hernandez me koeficient 7.5,ndersa shum larg ndodhen Andres Iniesta,Diego Forlan dhe Muller me koeficient 15.0http://topsporti.com/2010/09/%c2%a1mess ... pi-i-arte/