EURO 2012

Diskutoni per Kupen e Botes , Kupen e Europes , Ligen e Kampioneve , Kupen Uefa , Kupa Intertoto .

Moderator: Man in Redblue

Post Reply
Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

EURO 2012

Post by Miri » Sun, 07 Feb 2010 , 14:53

Group A

Germany

Turkey

Austria

Belgium

Kazakhstan

Azerbaijan

Group B

Russia

Slovakia

Republic of Ireland

FYR Macedonia

Armenia

Andorra


Group C

Italy

Serbia

Northern Ireland

Slovenia

Estonia

Faroe Islands

Group D

France

Romania

Bosnia-Herzegovina

Belarus

Albania

Luxembourg


Group E

Netherlands

Sweden

Finland

Hungary

Moldova

San Marino

Group F

Croatia

Greece

Israel

Latvia

Georgia

Malta


Group G

England

Switzerland

Bulgaria

Wales

Montenegro

Group H

Portugal

Denmark

Norway

Cyprus

Iceland


Group I

Spain

Czech Republic

Scotland

Lithuania

Liechtenstein

Bye to finals (hosts)
Poland
Ukraine

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: EURO 2012

Post by Miri » Sun, 07 Feb 2010 , 15:09

He si mendoni per grupin tone?do e kalojme vendin e 5-te?

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Re: EURO 2012

Post by Man in Redblue » Sun, 07 Feb 2010 , 17:00

pah cfar grupit i veshtir dhe aspak atraktiv na ka ra :evil:

hajde nigjoji boshnjakt mandej kur tna rrahin keqas

a e kalojm vendin e 5? - Ke me kalu ma Mir, Rumanin a Bjellorusin ? Asnjena nuk kalohet.

6 pik Luksemburgut, 4-5 pik Rumanis, Bjellorusi e Bosnjes bashk, mrend e jasht. dmth 10-11 pike - asht maksimumi

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: EURO 2012

Post by Miri » Sun, 07 Feb 2010 , 17:34

France 3 pike

Romania 3 pike

Bosnia-Herzegovina 4 pike

Belarus 4 pike

Albania

Luxembourg 6 pike
3+3+4+4+6=20 pike
Ky asht parashikimi jem kshtu qe kalojme ne vend te dyt :D

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Sun, 07 Feb 2010 , 22:54

une pres parashikimet e pjamit mandej flas
i perjashtuar

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Mon, 08 Feb 2010 , 02:38

GOLDIAN wrote:une pres parashikimet e pjamit mandej flas

goldi.

duke pa eleminatoret e kalume qe e kena pas grupin bomb dhe duke pa ket short ,mendoj se ka shum ndryshim

sepse ,nese ne eleminatoret e botnorit delte 1 skuader dhe e dyta u ndeshte me tjetren ,ja vetem skena pas shans me u kualifiku sepse e kena pas grupin bomb dhe as nuk u mendote dicka e tille ,

un shoh ketu te ky short qe mundesite i kena ma te lehta ngaqe grupi nuk asht shum i forte ,dhe mundesite me u kualifiku jan akoma ma te lehta sepse meqa kam degju dalin 3 skuadra ne mos qosha gabim.

skodrinon ,a mundesh me na pru nji lajm per me dit se sa skuadra dalin ne grup naqe sepse je maestro per kete pune

gold ,mendoj qe mundesite jan ma te medhaja me u kualifiku ,dhe nese ne eleminatoret e botnorit i kena pas mundesit 5 perqind ,ketu mendoj se i kena mundesite me dal 35 perqind :D

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Mon, 08 Feb 2010 , 02:46

Miri wrote:France 3 pike

Romania 3 pike

Bosnia-Herzegovina 4 pike

Belarus 4 pike

Albania

Luxembourg 6 pike
3+3+4+4+6=20 pike
Ky asht parashikimi jem kshtu qe kalojme ne vend te dyt :D

parashikimi jem asht

Franca 27 pike

Albania 21 pike

Rumania 21 pike

Belarus 7 pike

Bosnia-Herzegovina 6 pike

Luxembourg 1 pikealbania dhe rumania kan 21 pike por albania asht e kualifikume per arsyjen se ka golavarazhin ma mire ,per 1 gol :lol: :lol:

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Mon, 08 Feb 2010 , 07:39

Dhjetë golat më të bukur të Europianëve

Goli më i bukur i të gjitha kohërave mbetet ai i ralizuar nga Marko van Basten

Ndërsa në Varshavë u hodh sot shorti i Kampionatit Europian 2012 të futbollit, finalet e të cilit do të mbahen në Poloni dhe Ukrainë, mediat ndërkombëtare bëjnë listime nga më të ndryshmet. Faqja më e madhe sportive në botë, Goal.com, ka publikuar renditjen e dhjetë golave më të bukur të shënuar në finalet e kampionateve europiane.

1) Marko Van Basten
Ndeshja: Holandë-Bashk.Sovjetik
Finalja e Euro 1988-s
Vetë pak lojtarë në botë mund të kenë aftësinë për të realizuar atë gol magjik të shënuar nga një prej sulmuesve më të mirë të planetit, holandezi Marko Van Basten.

2) Karel Poborski
Ndeshja: Çeki-Portugali
Faza e grupeve, Euro 1996
Një goditje tërësisht instinktive, gjeniale e çekut Kareli Poborski me flokë rokmeni, duke futur me gjithë top brenda portierin e Portugalisë, Vitor Baija.

3) Antonin Panenka
Ndeshja: Çekosllavaki-Gjermani
Finalja, Euro 1976
Një gol, nga më të paharrueshmit përsa i përket madhështisë së goditjes në historinë e kampionateve europiane. Një top i goditur fuqishëm e me stil mu në zemër të portës gjermane.

4) Pietro Anastasi
Ndeshja: Itali-Jugosllavi
Finalja e përsëritur, Euro 1968
Italiani Pietro Anastasi me një gol të realizuar pas një rrotullimi perfekt e një goditje të sferës në formë voleji çoi çmend edhe sot fansat “axurrë”.

5) Davor Shuker
Ndeshja: Kroaci-Danimarkë
Faza e grupeve, Euro 1996
Danimarka, vendi organizator luantë përballe një Kroacie me lojtarë të talentuar. Davor Shuker brenda zonës kontrolloi bukur topin duke lëshuar një silurë e lënë Peter Shmajkelin gojëhapur.

6) Pol Gaskoinj
Ndeshja: Angli-Skoci
Faza e grupeve, Euro 1996
Gaca bëri të heshtë të gjithë kritikët e tij me jnë gol të pabesueshëm individual, një minutë pasi Geri MekAlister kishte humbur një penallti për armikët e përjetshëm.

7) Roni Uhelan
Ndeshja: Irlandë-Bash.Sovjetik
Faza e grupeve, Euro 1988
Një gol në formë voleji i Roni Uhelan, duke mposhtur Dasajavin e pashpresë për të shmangur golin, por që për fat të mirë përfundoi në barazim me një gol të vonshëm të rusëve.

8) John Jensen
Ndeshja: Danimarkë-Gjermani
Finalja e Euro 1992
Danezi John Jensen shënoi një gol të mrekullueshëm duke kaluar topin me zgjuarsi mbi shpinën e portierit gjerman Bodo Ilgner, e duke i dhënë skuadrës së tij trofeun europian.

9) Frank De Boer
Ndeshja: Hollandë-Francë
Faza e grupeve, Euro 2000
Një gol “thriller” i realizuar nga një goditje e lirë nga ana e Frank de Boer, pas një faulli të mesfushorit franceze Patrik Vieira, në një ndeshje ku u shënuan pesë gola.

10) Marcelino Martinez
Ndeshja: Spanjë-Bashkimi Sovjetik
Finalja e Euro 1964
Dramë e vërtet nga fillimi në fund të ndeshjes. Spanja ishte pritëse e Kampionatit Europian. Marcelino shënoi një gol të bukur me kokë duke mposhtur portierin legjendar Lev Jashin.

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: EURO 2012

Post by Ledi1920 » Mon, 08 Feb 2010 , 10:36

Si gjithmone kur behet shorteu fluturojm me pras ne *****
Vendsi jon ne ket grup, dihet i pesti ose katri. Mgjth me pak sforco mund te jemi dhe te tretet.
Image

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: EURO 2012

Post by Skodrinon » Mon, 08 Feb 2010 , 18:14

fpjalmi wrote:
GOLDIAN wrote:une pres parashikimet e pjamit mandej flas

goldi.

duke pa eleminatoret e kalume qe e kena pas grupin bomb dhe duke pa ket short ,mendoj se ka shum ndryshim

sepse ,nese ne eleminatoret e botnorit delte 1 skuader dhe e dyta u ndeshte me tjetren ,ja vetem skena pas shans me u kualifiku sepse e kena pas grupin bomb dhe as nuk u mendote dicka e tille ,

un shoh ketu te ky short qe mundesite i kena ma te lehta ngaqe grupi nuk asht shum i forte ,dhe mundesite me u kualifiku jan akoma ma te lehta sepse meqa kam degju dalin 3 skuadra ne mos qosha gabim.

skodrinon ,a mundesh me na pru nji lajm per me dit se sa skuadra dalin ne grup naqe sepse je maestro per kete pune

gold ,mendoj qe mundesite jan ma te medhaja me u kualifiku ,dhe nese ne eleminatoret e botnorit i kena pas mundesit 5 perqind ,ketu mendoj se i kena mundesite me dal 35 perqind :D
kualifkohen drekt ekipet qi dalin ne vend te pare edhe ma e mira prej vendeve te dyta. 8 vendet e dyta qi mbesin shkojne ne playoff

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Mon, 08 Feb 2010 , 19:44

une kisha dasht playofin mi thy hundet nej serbiet a hollandet :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
i perjashtuar

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Tue, 09 Feb 2010 , 01:17

Skodrinon wrote:
fpjalmi wrote:
GOLDIAN wrote:une pres parashikimet e pjamit mandej flas

goldi.

duke pa eleminatoret e kalume qe e kena pas grupin bomb dhe duke pa ket short ,mendoj se ka shum ndryshim

sepse ,nese ne eleminatoret e botnorit delte 1 skuader dhe e dyta u ndeshte me tjetren ,ja vetem skena pas shans me u kualifiku sepse e kena pas grupin bomb dhe as nuk u mendote dicka e tille ,

un shoh ketu te ky short qe mundesite i kena ma te lehta ngaqe grupi nuk asht shum i forte ,dhe mundesite me u kualifiku jan akoma ma te lehta sepse meqa kam degju dalin 3 skuadra ne mos qosha gabim.

skodrinon ,a mundesh me na pru nji lajm per me dit se sa skuadra dalin ne grup naqe sepse je maestro per kete pune

gold ,mendoj qe mundesite jan ma te medhaja me u kualifiku ,dhe nese ne eleminatoret e botnorit i kena pas mundesit 5 perqind ,ketu mendoj se i kena mundesite me dal 35 perqind :D
kualifkohen drekt ekipet qi dalin ne vend te pare edhe ma e mira prej vendeve te dyta. 8 vendet e dyta qi mbesin shkojne ne playoff

flm skodrinon

o goldi ,me i ra me hollanden nuk ka shans mar te marrsha te keqen se hollanda nuk bjen ne vend te dyte ja ,mandej edhe me ra ,shqipnia nuk ka shans me hollanden mar te marrsha te keqen. :lol: :D

ti thuj me na ra me nej greqi a serbi,aja po 8) :D

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: EURO 2012

Post by Ledi1920 » Tue, 09 Feb 2010 , 09:49

Edhe une kisha qejf me gjermont ose me hollanden...
puna eshte qe shqiperia i rref te dyja :mrgreen: :mrgreen: ...por kam hall a e mund hollanda -gjermanine :D :D
Image

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Tue, 09 Feb 2010 , 17:45

Ledi1920 wrote:
por kam hall a e mund hollanda -gjermanine :D :D
ate do ta shohim :)

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: EURO 2012

Post by Miri » Sat, 20 Feb 2010 , 13:17

Ndeshjet e kombetares, percaktohet kalendari i grupit


Perfaqesuesit e te gjitha federatave anetare te grupit D ne eliminatoret per EURO 2012 ishin te pranishem ne Luksenburg diten e premte ku u percaktuan datat e kalendarit te ndeshjeve te fazes se grupeve, per kampionatin europian Euro 2012.
Trajneri i Shqiperise Josip Kuzhe dhe presidenti i FSHF-se Armand Duka kane mbrojtur variantin e tyre te caktimit te kundershtareve dhe datave sipas te cilit, ekipi kuqezi do ta filloje aventuren e re te eliminatoreve te europianit me 4 shtator 2010 me ndeshjen e pare ne transferte Rumani-Shqiperi.

Nderkohe tifozeria shqiptare do te kete mundesine te ndjeke nga afer skuadren perfaqesuese me 8 shtator, ne ndeshjen e dyte te fazes se grupeve, ku skuadra e Kuzhez do te perballet me Luksenburgun ne Tirane.

Brenda vitit 2010, Shqiperia do te zhvilloje edhe dy ndeshje te tjera me 9 dhe 13 tetor respektivisht me Bosnje Hercegovinen ne Tirane dhe me Bjellorusine ne transferte.

Kalendari rifillon ne vitin 2011 me ndeshjen e 26 marsit, Shqiperi-Bjellorusi, per te qendruar dy data te tjera pushim.

Kundershtari yne i fundit qe mbyll kete faze te grupeve do te jete nje skuader si Rumania, e konsideruar si nje skuader “armike” pas atij gjunjezimi 6-1 ne eliminatoret e boterorit.

Shqiperia ndodhet ne grupin D bashke me Francen, Rumanin, Bosnje Hercegovinen, Bjellorusine dhe Luksenburgun.


Ishalla nje rrezultat te mire ne Rrumani

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Re: EURO 2012

Post by vllaznia1919 » Mon, 17 May 2010 , 14:04

Me Lila,Bici,Bakaj,Xhihani etj etj dona me ba hajr????
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

loroborici
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 695
Joined: Fri, 09 Feb 2007 , 17:40
Skuadra: vllaznia

Re: EURO 2012

Post by loroborici » Tue, 18 May 2010 , 03:00

Pasha buken grupin e ka te vshtire.
Vllaznia ne zemer
Image

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: EURO 2012

Post by jeti » Thu, 08 Jul 2010 , 20:26

Nuk po du me ba pesimistin por tu pa realitetin shqipnija nuk ka shanse per me marr pjese ne kete europian.
Shqipnija ka me pas shanse me marr pjes ne evropian vec ne 2016-ten nga se kampionati europian ka ndryshu formulen e skuadrave per vitin 2016. Nga 16 suadra pjesmarrse tani, ne 2016-ten do jene 24 skuadra pjesmarrse qe d,m,th se vendi i par dhe i dyt hyjn direk, e vendi i tret lot play off e ne raste te vecanta edhe vendi i 4-t mund te hyjn me ndeshje play offit.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Thu, 08 Jul 2010 , 20:40

GOLDIAN wrote:une kisha dasht playofin mi thy hundet nej serbiet a hollandet :lol: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
e mor gold

tash a po lutesh te zoti me dal hollanda ne vend te dyte a? :lol: :lol:


asht dicka qe nuk ndodh kurre :D

gjithashtu asht nje mendim shum i shpejte

ti ke harru qe po flet per kampionet e botes :D

pse nuk thu ma mire ,shpresoj qe shqipnia te kualifikohet dhe te dalin me grup me hollanden :D

masandej bahem un ndermjetes e flas un me hollandezt me lujt fort me kundershtaret me na lan vendin e dyte ,pasi ndeshjen e fundit lutu me e pas me hollandezet ne grup kur te kualifikohet shqipnia ,sepse aty hollanden e korreptoj une :D

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Thu, 08 Jul 2010 , 20:45

ma ndin zemra qe shqipnia ka me dal e para ne grup

franca asht dobet pavaresisht se e ka marr blank

ka po ato lojtare qe deshtune ne botnore


duke dit se shqipnia ka ba perparime ,mendoj se kena shans te kualifikona ose ne fund te fundit edhe me shku ne playoff ,nuk do ishte keq

Post Reply