EURO 2012

Diskutoni per Kupen e Botes , Kupen e Europes , Ligen e Kampioneve , Kupen Uefa , Kupa Intertoto .

Moderator: Man in Redblue

Post Reply
fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Wed, 13 Jun 2012 , 21:47

Sa mbaroj pjesa e pare Holland Gjermani 0-2.

Dua te them veq 2 fjale. Ndeshja ka mbaruar qysh tash me 100 perqind dhe hollanda asht e skualifikume.

Dua ti uroj Goldit , Ledit ,Manit Shv13 ,vvvllaznise dhe te gjitheve tifozave gjerman te forumit , Urime per fitoren .

Nuk mund ta besoj se si nji tranier kryeforte me fut perseri formacionin qe kishte me danimarken duke lan jashte huntelarin , van der vartin , e duke lan me lujt van bomelin qe ka prish pothuajse te gjitha aksionet. Mu me duket se hollanda nuk ka as mbrojtje ku u ndershku me te vetmin aksion edhe kunder danimarkes.

Edhe nji here tjeter urime te gjithe tifozave gjerman sepse me kete ndeshje qe pash nuk e kena meritu me dal prej grupit .

E vetmja gja qe me vjen keq asht vetem parashikimi I Goldit qe e ka vu 1 me 0 per hollanden

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Wed, 13 Jun 2012 , 23:43

Sinqerisht nuk e mendojsha fitoren e gjermaneve
sepse pirtsha nje reagim te hollandes
mos ju vijne keq pjalmit ujkut e adminit se nuk jane fjalet e mija
por frenki schinkels nje trajner i suksesshem ne austri ishte tu ba komentin ne pushim te pjeses se pare(shinkels asht hollandez)dshe tha eshte turp te shohesh kete hollande qe ska gjak grinte.
sikur trajneri te lunte me skemen e pjeses se dyte hollanda do dilte me pike
ashtu si thu ti pjalm tha dhe oli kahn qe van bomel ishte ai qe shkaterroi lojen e hollandes
gjithe keto yje duhet te mendojne se futbollki eshte loje kolektive dhe jo individuale
roben del i nervozum mbas zevendesimit asigja nuk bani ka dhe tangerllik
do ishte gjynah te skualifikohej hollanda
une besoj se e rrahin portugaline nese do lujne ne grup dhe jo gjithsecili per vedi
i perjashtuar

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Re: EURO 2012

Post by shv13 » Wed, 13 Jun 2012 , 23:58

Sonte per 60 minuta kane ba spektakel, mandej e lshunen e u pane rezultatet.
Hummels fantastik, kishte kohe qe n kombtare nuk lunte nji mbrojtes qe nis aksionet me mend n kry e me elegance.
Lahmi e bani puc robbenin e per kyt s kisha pike dyshimit.
Schweini sonte ka lujte shume mire edhe pse jo ne formen ma t mire.
Muller asht permiresu gjithashtu n krahasim me ndeshjen e pare.
Gomez sonte i ka ba tana lvizjet si duhet, m ka pelqy shume, pavaresisht prej dopietes.
I vetmi qe asht hala ne hije asht Podolski. Me danezet e kisha lane ne stol e kisha fute kend tjeter.
Jam kurioz si po e zgjidh krahun e djathte Low ngaqe s lun Boateng.

Sa per Hollanden, s ma kishte marre mendja se po lot keq edhe sonte. Pa pike lidhjet repartet, presing kuturu, njeni po e tre jo, tre pasime rresht si banen. Goli erdhi se u ulen ndejun gjermant se as at se bashin.
U desht me xjerre msim prej ndeshjes se pare e jo me ja vu fajin fatit e arbitrit.
E cuditshme asht se lojtaret i kane po s dijne me ba skuader.
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Thu, 14 Jun 2012 , 00:39

mendohet qe lahm me lujt ne vend te boateng
dhe lars bender me lujt ne pozicionin e lahmit
jam shume dakort shv13 podolski hije
pervec atyre qe the
tham dhe khedira asht tu me habit me paraqitjet e tija qe per mu jane shume konstante
rezerva kam per ozilin se di por nuk asht tu me peklqy aspak
shume egoist a tu mu duk
ndoshta gabohem
i perjashtuar

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Re: EURO 2012

Post by shv13 » Thu, 14 Jun 2012 , 07:40

Ke te drejte Gold, harrova Khediren..nuk ndihet shume por puna qe ban para mbrojtjes asht shume e vlefshme, plus mandej qe nen ndertimin e aksioneve asht gati gjithmone prezent.
Mrame edhe komentatoret italiane i livdunen gjermant, kshtuqe kane lujte metaman mire :mrgreen:
Ozili s asht hala ne nivelin qe presim, gjithsesi per mu asht i vetmi qe ka fantazine e duhun me ndryshu drejtimin e ndeshjes qofte edhe vec me nji pasim.
Problemi asht se 90 minuta nuk i ban ne nivel, s ka takat per ma shume se 60-70 minuta.
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

Ledi1920
Fanatics
Fanatics
Posts: 1410
Joined: Fri, 21 Nov 2008 , 15:34
Skuadra: Tirona,Bayern
Location: Tiron

Re: EURO 2012

Post by Ledi1920 » Thu, 14 Jun 2012 , 09:49

Shiko traineri i Hollandes ka nji pjese te fajit por edhe ekipi. Hollanda dje ishte ekip pa nerv,pa grint dhe kjo ja boni gjermanis me te lehte fitoren. Van Persi pervec golit qe beri dje per mu eshte ne nivel zero,bashke me roben,van bomel dhe afelain. Se di pritsha me shum nga hollanda. Mu duk nji moment sikur ishin zon me njoni-tjetrin e nuk flitshin . Pervec fajit te hollandes duhet me i thon dhe bravo gjermanis se diti me imponu lojen e vet. Edhe mbas golit diti me i von frena lojes.Qarkulloi topin dhe mbrojti avantazhin. Per mu Hollanda esht e skualifikume. Pervec fitores se gjermanise qe eshte e pritshme i duhet fitore plus dy gola me portugalin. Po me paraqitjen e djeshme them se edhe portugalia ka mundesi qe ti mundi.

Sa per Deutschat:
Neueri- Ka merita,i jep siguri mbrojtjes. Me pritjen ne pjese te dyte konfirmoi qe eshte nga me te miret ne bote.

Boateng- Ka raste qe eshte i ngathet por eshte shum i forte. Dje u paraqit mire, markoi ne menyre perfekt Afelain sidomos me ate mbulim kur topi i ra ne stomak. Kartoni i verdhe qe i panevojshem. Mbase deshte pushim.

Hummels- Shyqyr qe pam nje mbrojtes qendre tek gjermania qe nderton dhe aksione. I sigurte dhe shum deciziv. Gjynof per ate rast qe humbi. Meriton padiskutim vendin e titullarit.

Badshtuber- Sinqerisht kur e fuste Van Gali ne formacion tek Bayerni, sme pelqente, sme jepte siguri. Eshte rrit goxha keto dy vjet. Dje e shajta per ate rast qe humbi dy metra me porten :) Gjithsesi dje ishte mire.

Lahm- Ne 95% te rasteve Robeni nuk e kaloi dot. Per mu ne duelet tek per tek eshte nga me te miret ne bote,pervec dhe faktit qe shtyn shume dhe perpara.

Shweinsteiger- Dje pervec golit te munguar i beri te gjitha. Markoi,levizste ne fushe,perplasesj edhe dha dhe dy asist. Ishalla rikthehet ne 100% te formes fizike te shofim Tigrin qe ne njohim.

Khedira-Lojtar kostant. Eshte lojtar qe nuk i duket loja por leviz shume, krijon dhe mbulon hapesira. Nuk ka teknik te larte por eshte i domosdoshem per ekipin. Mka pelqy qe kur fitun europianin me shpresat.

Ozil- Duhet me pranu qe fantazia ktij nuk ka kufi. Dje tek mundesia pare qe ju dha goditi porten fluturimthi dhe topi ndali ne shtylle. Dje nqs e vut re ndrrote shpesh here krah. Eshte lojtar inteligjent dhe gjermanis i ka dhene befasi ne ndertimin e aksioneve. Difekti i vetem i tij eshte qe nuk ka fizikun e duhur. Me danezet per mua duhet te rri pushim ose te luaj vetem nje pjese.

Podolski- Deri tani per mu ska bo asgje,me i dobti ne paraqitjen e djeshme.Por shyqyr qe vrapon si kal.

Muller- Leviz mire ne fushe. Nuk eshte si ne boterorin e 2010 por gjithsesi paraqitja e djeshme qe e kenaqshme.

Gomez- Dje ka lujt shum mire, kishte vesh gezofin e sulmuesit boteror. Goli dyte qe shum i bukur kurse marrja e topit ne rastin e golit te pare qe magjike. Bravo i qofte dhe bravo Jogit qe beson tek ai se une per ket jam shpeshere pesimist.
Image

Ujku
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 830
Joined: Fri, 19 Dec 2008 , 20:57

Re: EURO 2012

Post by Ujku » Thu, 14 Jun 2012 , 19:19

Urime tifozava GJerman kualifikimin e meritum
Hollanda ne ket turrne per mu asht ekipi i ma lodhun nuk kallxoj asgja dy neshje isuj ne pjes te par ishte rezil
ne te dyten u munun me i dhan lojs pak nerv por prep o me bisht, ekip i organizum keq pa harmoni Van persi nuk flet me
shokt e skuadres Roben asgja vetem egoistin ban tranieri taktikisht ka gabu ne te dy neshjet i soj nuk kam ca me than vec se hollanden e maj men qysh ne vitin 1976 por ikja asht hollanda ma kot e tana kohnave
tesh hollanda duhet me fitu me portogest me difernc golash e me hup danest me gjermant qe shtir me ndodh se gjermant nuk kan nevoj me u sforcu, pra hollanda doli e turpnume prej kti turrneut e na tifozat po rrim tu pa tjert tu u gzu.

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Re: EURO 2012

Post by Edmond-Cela » Thu, 14 Jun 2012 , 22:35

ka edhe 1 ndeshje na do e rrahim portugalin 5-0 dhe gjermania do e rrahi danimarken dhe kualifikohemi
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Thu, 14 Jun 2012 , 23:51

Ja pse Hollanda deshtoi ne Europian.

Nese e keni vu re Hollanden e 2010 ku ishte nenkampione botet dhe nese e shifni hollanden e 2012 , ka shum ndryshime sepse ne 2010 lojtaret i pasonin njeni tjetrit , kurse kete vit shofim nji holland qe nuk pason ma dhe secili lojtare lun pervedi . Atehere lind pyetja , pse kjo hollande nuk lot me pasimi si lujti para 2 vitesh !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pergjigjja asht kja. Une nuk e disha se gjysma e lojtareve nuk flasin me njeri tjetrin dhe nuk e disha se gjysma e ekipit paskan debatu me tranierin , dhe e mesova kete gja pikerisht sot prej kanalit te tv espn .

Van persi nuk flet me huntelarin ku huntelari paska ba fjale me tranierin qysh se nuk e futi titullare ne ndeshjen e pare dhe paskan ba debat, Van bomel dhe Kujt nuk flasin me njeni tjetrin biles ky i fundit paska ba fjale me tranierin. Snyder ka ba fjale me Van persin qysh me ndeshjen e danimarkes, Vander vart ka debatu me tranierin.

Simbas gazetareve te espnit , thuhet se 4 lojtaret qe kan lujt titullare ne 2010 nuk lozin ma titullare ne 2012 dhe thuhet se Tranieri i hollandes ka shkaterru skuadren . U Diskutoshin se lojtaret qe hynin ne fushe prej zevendesimeve u mbunoshin me ba golin vete per me i tregu tranierit se ato duhet te ishin titullare dhe gjithashtu nuk pasoshin sepse nuk flasin me njeri tjetrin dhe kja shkaterron skuadren .

Ja pse Hollanda deshtoi kete vit , dhe ai qe e bani hollanden te deshtoje ishte vetem tranieri duke mos fut titullaret e padiskutueshem , ku dhe gafa ma e madhe e tij asht me lan dhandrin e tij ne skuader duke dit se van bomel ka mbaru me te tana

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Re: EURO 2012

Post by shv13 » Fri, 15 Jun 2012 , 07:58

Jam kurioz me pa edhe nji here francen me angline sonte.
Per deri tesh spanja mbetet prape pretendentja kryesore, jo per 4-0 e mramshem po edhe per faktin se me italine fitoshin sikur t kishte kene n loje nji prej sulmusave. A ka kene gabim i del bosques, apo sic ka thane vete se kane dashte me lujte njashtu pak randsi ka.

Gjermania nqs gjen ne mbrojtje ekuilibrin e duhun, e nqs pikat e dobta ( Badstuber nuk me bind gjithsesi e Boateng ne krah t djathte me lojtaret e shpejte vun shume) bajne ndeshjen perfekte, per momentin asht e vetmja qe mund ti rrahin.

Kujdes edhe italiant nqs kualifikohen, nisen gjithmone ishtu, a po del a po shkojme, por njashtu si nuk lanen spanjollt me lujte, jane ne gjendje me prishe lojen e gjithkujt, megjithse kyt vit m duken jo shume solide.
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sun, 17 Jun 2012 , 00:00

Edmond-Cela wrote:ka edhe 1 ndeshje na do e rrahim portugalin 5-0 dhe gjermania do e rrahi danimarken dhe kualifikohemi

Mondi, ka maru cdo gja . Edhe 50 me 0 me fitu Hollanda asht e skualifikume sepse danimarka e ka rrah ne ndeshje direkte hollanden . Edhe un kam kujtu njashtu si ti , por e verteta keka ndryshe , sepse edhe rusi e kishte golavarazhim ma te mire se greku , por greku e rrahu ne ndeshje direkte dhe u kualifiku greku

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Sun, 17 Jun 2012 , 00:08

Le ti shajme greket sa te dum por hallall ju qofte
krenar per vendin e tyre
nje ekip pa buje bani mrekulline
kombetarja jone ka vec fjale e aspak pune

pjalm hollanda ka shanse me sa di une
nese fitojn paster me portugaline
une personalisht do e luj neser qe fitojne me mbi nje gol
i perjashtuar

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sun, 17 Jun 2012 , 00:33

GOLDIAN wrote: pjalm hollanda ka shanse me sa di une
nese fitojn paster me portugaline
une personalisht do e luj neser qe fitojne me mbi nje gol
Gold , edhe un njashtu kam kujtu , por pashe greqine sot se si fitoi kunder rusise edhe pse golavarazhin ruset e kishin ma te mire , pra greku fitoi sepse fitoi ne ndeshje direkte. Ne kete pozite asht edhe hollanda tashti , ku edhe nese fiton 2 me 0 me portogaline prap kualifikohet danimarka sepse ka fitu ndeshjen direkte me hollanden . Shife klasikimin e grekut gold. iktu e kuptova se hollanda nuk ka shprese ma

1.Czech Republic 6 pike ------- -1 asht golavarazhi
2. Greece 4 pike -------- 0 golavarazhi
3. Russia 4 ---------------2 golavarazhi
4. Polonia 2pike ------------ -1 golavarazhi

shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Re: EURO 2012

Post by shv13 » Sun, 17 Jun 2012 , 00:53

fpjalmi wrote:
GOLDIAN wrote: pjalm hollanda ka shanse me sa di une
nese fitojn paster me portugaline
une personalisht do e luj neser qe fitojne me mbi nje gol
Gold , edhe un njashtu kam kujtu , por pashe greqine sot se si fitoi kunder rusise edhe pse golavarazhin ruset e kishin ma te mire , pra greku fitoi sepse fitoi ne ndeshje direkte. Ne kete pozite asht edhe hollanda tashti , ku edhe nese fiton 2 me 0 me portogaline prap kualifikohet danimarka sepse ka fitu ndeshjen direkte me hollanden . Shife klasikimin e grekut gold. iktu e kuptova se hollanda nuk ka shprese ma

1.Czech Republic 6 pike ------- -1 asht golavarazhi
2. Greece 4 pike -------- 0 golavarazhi
3. Russia 4 ---------------2 golavarazhi
4. Polonia 2pike ------------ -1 golavarazhi
te grupi b asht ndryshe:
po fitoi hollanda e humb danimarka bahen tana me 3 pike.
Bahet tabela vec me kto tri skuadra e me ndeshjet direkte mes tyne.
Kane tana 3 pike e kshtuqe hijne ne loje golat.
Hollanda duhet me fitu me 2 gola diference e me shpresu te humja e danezeve qofte edhe 1-0, vetem kshtu kualifikohen.
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Sun, 17 Jun 2012 , 00:57

pjalm e lexova tek gazetat gjermane qe dhe roben thot dum ndihmen e shokeve te bayernit
pra gjermant duhet me fitu
dhe hollandezet me fitu me dy gola
keshtu qe e keni dhe nje shprese neser pjalm
e ka shpjegu ma qarte shv13

good luck neser
i perjashtuar

VOJO KUSHI
Tifoz
Tifoz
Posts: 58
Joined: Sun, 06 Mar 2011 , 13:43
Skuadra: Vllaznia

Re: EURO 2012

Post by VOJO KUSHI » Sun, 17 Jun 2012 , 01:00

PJALMI ME DASHT ZOTI NESER E ME FITU 2-0 OSE 3-1 PRA ME 2 GOLA DIFERENC I THOJM KIEVIT NA PRIT SE ERDHME :wink:
ne ndeshje direkte ne na ka rrah danimarka po edhe portugalia e ka rrah danimarken
kshtu qe shifen golat e hollanda po fitoi me potugezt me 2 gola kualifikohet
ishallan pa lozin drejt ata gjermant e spa bajn dallavere me ju fal pik atyne tjerve se humb bukurin futbolli
HOLLANDA NE 2010 PATI LUJT DREJT KUNDER RRUMANIS NUK TOLEROI EDHE U KUALIFIKU ITALIA

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sun, 17 Jun 2012 , 01:09

Ishalla asht njashtu si thoni ju , se mu ke tu me ik truni kur pashe rastin e grekut :( . Ishalla gjermanet lujn ndershem

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: EURO 2012

Post by GOLDIAN » Sun, 17 Jun 2012 , 01:10

gjermant pritet me lujt me formacion te dyte neser
me e pa holl e holl jo si tifoza per gjermanet do ishte ma pozitive mu eleminu hollanda sepse nese hollanda ndeshet prap me gjermanine ateher gjermanet dhe munden me e pesu
jam kurioz dhe sinqerisht dhe pse nuk du ta besoj
por kam frike se gjermanet ndahen barazim neser
i perjashtuar

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: EURO 2012

Post by fpjalmi » Sun, 17 Jun 2012 , 06:35

Asht e vertete gold me 99.99 perqind e sigurte se gjermanet ia lajn ndeshjen neser, dhe kja nuk asht dicka e drejte.
Me kujtohet hollanda para 4 vitesh qe ishte ne grup me italine rumanine dhe francen dhe ishte pikerisht situata siq asht tashti me gjermanine , dhe me kujtohet qe italia me francen ishin ne doren e hollandes dhe hollanda lujti drejt duke e lan francen dhe italine te ndeshen me njena tjetren per me xan vendin e dyte dhe doli italia

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Re: EURO 2012

Post by Admin » Sun, 17 Jun 2012 , 09:26

Asht e veshtire qe Hollanda me kualifiku, sidomos duke pa qe ka me lujt kunder Portugalise.
Gjithmone e kena pas veshtire kunder tyne.
Sa i takon Gjermanve nuk e kane te sigurte kualifikimin se nqs hupin e nqs Portugalia fiton shkojne ne shpi bashke me Hollanden.
Sdq gjermant kane me u nda barazim sante.....
Vllaznit Ultras

Image

Post Reply