Kange Shkodrane

Gjithcka rreth Shkodres sone te dashur.
Post Reply
Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Kange Shkodrane

Post by Edmond-Cela » Sun, 28 Feb 2010 , 13:39

Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Kange Shkodrane

Post by Skodrinon » Tue, 09 Mar 2010 , 15:24

Pershndes me ket perle te muzikes shkodrane tane ata qi jane larg Shkodres


Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: Kange Shkodrane

Post by Miri » Tue, 09 Mar 2010 , 21:26

Ju prsh te gjitheve me kete kenge.


Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Kange Shkodrane

Post by Skodrinon » Sat, 13 Mar 2010 , 22:23

shkoj e vi ka dera jote tuj shetit
nalem nen dritare me t'pa ty moj drite
o shpirt sa te du, nalu iher e fol me mu
zemra jeme permas tejet ka maru

si u shkriva e s'te pash moj bukuri
nen dritaren tande vash po kjaj si fmi
kjaj se m'ke hutu e s'po di un ka me shku
zemra jeme permas tejet ka maru


Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Kange Shkodrane

Post by Skodrinon » Sat, 19 Jun 2010 , 23:49

Shkodër: I jepet lamtumira këngëtares Florinda Gjergji

SHKODËR- Është përcjellë sot për në banesën e fundit këngëtarja e mirënjohur shkodrane, Florinda Gjergji, e cila një ditë më parë u nda nga jeta në moshën 82 vjeçare, duke lënë pas një karrierë shumë të pasur në fushën e artit.

Qytetarë të shumtë shkodranë e më gjërë, miq dhe dashamirës të kësaj këngëtareje që i dha shumë artit shkodran dhe atij shqiptar, bënë homazhe pranë arkivolit të vendosur në hollin e teatrit “Migjeni” të Shkodrës. Homazhe bënë edhe prefekti Maxhid Cungu, kryetari i qarkut Gjovalin Kolombi, kryebashkiaku Lorenc Luka, si dhe përfaqësues të MRKS, Teatrit Kombëtar të Tiranës etj.
“U nda nga jeta një soprano e mirënjohur. I japim sot lamtumirën e fundit “Mrikës” së paharruar, artistes së merituar Florinda Gjergji. Sot muzika lirike shqiptare në përgjithësi dhe ajo shkodrane në veçanti, është më e varfër, sepse nuk jeton më interpretuesja dhe protogonistja e operas së parë shqiptare”, tha në ceremoninë e homazheve shkrimtari dhe dramaturgu i njohur shkodran, Fadil Kraja.

Florinda Gjergji është një nga këngëtaret më të vjetra të qytetit të Shkodrës, por edhe të vendit tonë, e cila në një jetë bashkëshortore 50 vjeçare me shokun e jetës, këngëtarin shkodran po aq të njohur Ndrekë Gjergji, kanë spikatur me interepretimet në duet në sa e sa këngë që janë kthyer në hymn për gjithë qytetin e Shkodrës.
Debutimin e saj të parë në skenë e ka pasur në moshën 18 vjeçare e duke ecur më pas në gjurmët e këngëtares se mirenjohur Marie Kraja, u bë një ndër zërat më të preferuar të artedashësve shkodranë. Vlerat e kësaj këngëtareje janë shoqëruar me tituj të shumtë të akorduar per te, si “Artiste e Merituar”, titulli i akorduar nga Këshilli Bashkiak i Shkodrës “Krenaria e Qytetit” etj.

shkodra ws

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Kange Shkodrane

Post by Skodrinon » Sat, 19 Jun 2010 , 23:59

paste drite florinda, bashke me ndreken.
po i kujtojme me nji duet te tyne te famshem

http://video.parajsa.com/watch/cd194a4b ... i--Baresha

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Re: Kange Shkodrane

Post by vllaznia1919 » Sun, 20 Jun 2010 , 15:35

Drite paste Florinda e ngushllime familjes.
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Kange Shkodrane

Post by GOLDIAN » Sun, 27 Jun 2010 , 20:12

ca po me vjen keq
ngushellime familjes
arti ka hup nje njeri qe zor te zevendesohet
e maj mend disa here e kam taku tek teatri migjeni
biles di qe kam ba dhe foto me te por si i rregullt qe jam sdi as ku i kam ma
i perjashtuar

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: Kange Shkodrane

Post by Miri » Mon, 02 Aug 2010 , 20:24

Ti kunore e Shkodres
Nipash dedikuar dajave te tuj


Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Re: Kange Shkodrane

Post by Edmond-Cela » Mon, 02 Aug 2010 , 22:49

te lumt ajo dora ma daje.

ke fillu me na harru.
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Kange Shkodrane

Post by Skodrinon » Mon, 02 Aug 2010 , 22:57

Kam pase nder mend kahere me e hape nji teme per Kryengritjen e Postrribes. Asht nji ngjarje historike me t'cilen duhet me u krenu jo vetem Postrriba e Shkodra por tane Shqipnia, se asht kryengritja e pare antikomuniste ne Evrope. Flitet shume pak per ket ngjarje se vazhdohet hala me historiografine e diktatures

Post Reply