Boterori 2010

Diskutoni per Kupen e Botes , Kupen e Europes , Ligen e Kampioneve , Kupen Uefa , Kupa Intertoto .

Moderator: Man in Redblue

Post Reply
shv13
Moderator
Moderator
Posts: 1174
Joined: Mon, 24 Jul 2006 , 19:25
Location: torino
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by shv13 » Mon, 12 Jul 2010 , 17:13

gold rregullorja e fifa parashikon qe nqs jane me gola te barabarte ne krye del ai qe ka ma shume asiste, mulleri ka 3 e kto tjeret nga 1.As une nuk e dishe kyt rregull po kshtu keka...e spo m vjen keq hic :-)
Bravo i qofte mullerit te ri :-)
kuq e blu asht flamuri,
qe valvitet ne shkallet prej guri,
tane tjereve diftonja,
si tradhtojme kurre na kta bojna...

Martiniden
Antar
Antar
Posts: 17
Joined: Mon, 19 Nov 2007 , 00:22
Location: Italia

Re: Boterori 2010

Post by Martiniden » Mon, 12 Jul 2010 , 21:06

Notat per ekipin gjerman:

1- Neuer, nota 7- Nje paraqitje mjaft e mire dhe nder 4 portjeret me te mire te boterorit. Mjaft i sigurte, gabimi i vetem tek goli i lampard, tregohet dinak dhe reaktiv duke vazhduar lojen si te mos kishte ndodhur gje. I pafajshem tek goli i Puyol. Me te dhe Adler porten e kemi te siguruar edhe per 10 vjet!

2-Friedrich, nota 7.5 Nje turne fantastik, eshte saracineska e mbrojtjes, gjithmone i vemendshem mban ne dore rrepartin e mbrojtjes, shperblehet me gol ne ndeshjen me argjentinen. Te vjen keq qe eshte 31 vjec!

3- Mertesacker, nota 6.5 Boteror pozitiv por pritej dicka me shume. Me 196 cm e tij harron Puyol tek goli i spanjes, po ashtu i pavemendshem ne golin e Serbise. Ne goditjet standarte rralle here e mbaj mend te kete goditur me koke. Mesatar!

4- Badstuber, nota 4.5 Nuk e kuptoj si ka arritur te jete titullar tek Bayerni, i ngadalte, konfuz, nuk merr kurr inicitive per te dale ne sulm. Ne ndeshjen me serbine ben qe Krasic te duket si Garrinca. Uroj mos ta shikoj me ne kombetare.

5- Boateng, nota 6.5 Ne ndeshjen me Ganen kishte emozione, pastaj 2 ndeshje shume te mira ndaj anglise dhe argentines, vihet shume ne veshtiresi nga Ramos dhe me te drejte Loew e nderron. Me Uruguain luan ne krah te djathe dhe ndjehet shume me i sigurte dhe kercenues, mund te rritet shume ne te ardhmen. Pozitiv!

6- Lahm, nota 6.5 Pritej dicka me shume ne fushe nga kapiteni, sidomos ne ndeshjet e veshtira. Llafet me Balack per fashen e kapitenit nuk i bejne mire. Shume ne veshtiresi ne ndeshjen me Spanjen ku nuk arrin te kaloje gjysmen e fushes i mbeshtetur keq nga trochowski. Jo decisiv!

7- Aogo, nota 5.5 Nje ndeshje nuk mjafton per ta vleresuar por nuk la asnje mbrese me Uruguain. Per tu rishikuar!

8- Tasci, pa note. Luan vetem 30 sec ne boteror, nuk duket se ben pjese ne planet e Loew.

9- Jansen, nota 6, Zevendeson Boateng ne ndeshjen me spanjen por tregohet i turpshem dhe rralle here merr iniziativen, me Uruguain paraqitje e mire ku arrin dhe te shenoje me ndihmen e Musleres. Nuk me duket e ardhmja e futbollit gjerman.

10- SCHWEINSTEIGER, nota 7.5 Eshte motorri i Benzit gjerman, kete vit e kurorezon duke hyre ne Olimpin e yjeve te futbollit boteror. Me spanjen lufton sa per 3 dhe eshte i fundit qe dorezohet. Pengohet ne hyrje te zones nga Puyol por albitri nuk jep faull, mbase do te shikonim kohe shtese. Nje gabim me Uruguain nuk zbeh boterorin e tij. Monumental!

11- Khedira, nota 7+ Eshte krahu i djathe i Schweinit, shume pozicinal luan me nje disipline taktike te nje veterani, nuk duket shume ne lojen e tij dhe atehere kur del perpara godet. Mund te rritet shume nese kalon tek Reali. Titullar!

12- Trochowski, nota 5 Thirret ne lufte per te zene vendin e Mylerit ne ndeshjen me spanjen por ben qe ta qajme mungesen e tij. I brishte nuk arrin te luftoje asnje dyluftim, i paafte ne mbrojten e topit dhe per te shtyre, kunder Capdeviles duhet te bente shume me teper. Nuk arrin ti jape Lahmit mbrojten e duhur per te dale ne sulm. Aventura e tij ne kombetare mund te konsiderohet e mbydhur!

13- Marin, nota 5.5 Ato pak minuta qe luan nuk jep ndonje gje positive por vetem humbet topa ne driblime te panevojshme, pastaj Loew nuk e fut me ne fushe. Krahasimet qe i behen me Haessler perfundojne tek statura e trupit. Lepur i lagur!

14- Oezil, nota 7- Eshte me te vertete nje talent qe gjithe bota e ka lakmi, menyra se si e perkedhel topin e jep pasimet jane nje bukuri per syte. Ne ndeshjet e fundit duket i lodhur dhe nuk arrin ta mbaje mbi shpatulla skuadren. Sikur te forcohet me shume fizikisht dhe te jete me pjesmarres ne loje mund te behet lojtar i nivelit boteror perkrah Mesit, Ronaldos e shoke. Fantazia qe na mungonte prej vitesh!

15- Kroos, nota 6 Sikur te kishte shenuar me spanjen do te kishte 3 nota me teper e do te kthehej ne hero kombetar. Ato pak minuta qe luajti nuk beri diferencen por me siguri e ardhmja do te flase per te. Podolskit i duhet pune per te mbojtur vendin e titullarit.

16- Mueller, nota 8, Fati i tij i shkruar tek mbiemri qe mban mbi fanelle. Surpriza e vertete e ketij boterori por jo per ato qe kane ndjekur Bayernin kete zezon. I ka kembet si banane dhe shpatullat e ngushta por luan futboll si askush. I shpejte, i fuqishem, altruist, asnje here nje driblim i panevojshem, jep shpirtin per skuadren, karakter i celikte qe nuk e njeh friken. Po te vazhdojne keshtu heret apo vone kupa do ngrihet nga duat e tij. Maje zot!

17- Gomez, nota 0, duket sikur nuk ka pare ndonje here top me sy. I ngadalte, gabon ne pasime, jo pozicional. Bidoni i arte i boterit. Nese kete vit nuk zgjohet nga gjumi rrezikon seriozisht karrieren. Bayerni me te ka hedhur ne pleh 30 mil €. Kombetaren do ta shikoje ne televizor here tjeter!

18- Kiessling, nota 6, Ato pak minuta qe luan me Uruguain tregon levizshmeri dhe i jep zemer sulmit gjerman. Kush eshte mesuar me Klinsmann e Voller nuk mund te emocionohet me te. Veshtire te ngrejme kupen me te ne sulm. Shpresojme me mire!

19- Podolski, nota 6.5, Pas nje sezoni te deshtuar ne bundeslige ka bere nje paraqitje te mire ne boteror, por me Serbine humbi shume raste dhe me spanjen u kthye ne anonim. Mund te jete nje rrezerve me vlera ne te ardhmen por nuk mund te presim me teper nga Poldi. I paplotesuar!

20- Cacau, nota 6 Lufton shume ne fushe por asnjehere i rrezikshem. Fitoret ne te ardhmen nuk mund te ndertohen duke u bazuar te Cacau.

21- Klose, nota 7+ Pas nje viti te veshtire e shume stol tek Bayerni shnderrohet plotesisht ne boteror. Goli e pari me argjentinen tregon me se mire karakteristikat e tij, i forte fisikisht si celik. Ndodhet gjithmone ne vendin e duhur per te goditur. Me spanjen nuk duket. Sikur te luante me Uruguain me siguri do kishte thyer rekordin e Ronaldos. Por mosha ben te veten dhe do te jete shume e veshtire per ta zevendesuar!

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by jeti » Tue, 13 Jul 2010 , 21:51

Ledi1920 wrote:
jeti wrote:Futbollisti ma i mir i botnorit ash shpall Diego Forlan qe fiton topin e art.

Kurse Thomas Muller ka fitu dy cmime.
1) futbollisti ma i mir nder te rite.
2) "Golden boot" kepuca e art nga se ka dal golshenusi ma i mir i kampionatit me 5 gola si Snajder, Forlan,Villa por Muller ka dal para te tjerve nga se ka dhan ma shume asisit 3 ne total.

Kurse portieri ma i mir shpallet iker casillas qe merr dorezat e arta.

Kurse Spanja asht shapall edhe fituese e cmimit fair-play

Une e di qe Muller eshte shpall golashenuesi me i mire per arsye se ka lujt me pak minuta se ktate tjeret.
Lajmin e kam marr nga faqja e fifas e sipas tyne n,q,s ma shume se nje futbollist ka te njejten sasi golash a,t,h fitusi shpallet ne baze te numrint te asistave qe ka dhan gjate turneut.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by jeti » Tue, 13 Jul 2010 , 21:54

Rekordi, Zelanda e Re, e vetmja pa humbje
Ishte dikur Zelanda e Re që njihte vetëm regbinë dhe çmendej pas “All ëhites”. Tani ky komb ka bërë një hap përpara.

Në Zelandën e Re ka edhe nga ata që luajnë futboll dhe arrijnë të mbyllin një kampionat botëror pa humbur as edhe një ndeshje.

Madje më mirë se sa vetëm kampionia e re e botës, Spanja, sigurisht më mirë se sa Brazili e Argjentina, apo Holanda e Portugalia. Për të mos folur për Francën e Italinë. Të 31 skuadrat e tjera të botërorit e kishin të paktën një humbje, ndërsa Zelanda ka vetëm tri barazime në grupin me Italinë e Lipit.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Re: Boterori 2010

Post by Man in Redblue » Tue, 13 Jul 2010 , 23:43

Ky botnor ka tregu per mendimin tem ma se miri, se edhe skuadrat e "vogla" nqs lujn me disipline e me shpirt munden tpakten me marr nji barazim ndaj skuadrave tmdhaja. Zelanda e Re, Australia, Sllovenia edhe pse nuk kan kalu grupin kan lujt jashtzakonisht mire, po ashtu ishin spektakulare fitoret e Zvicres ndaj Spnajes e te Sllovakise ndaj Italise.

Megjithate Shqipnia nuk do arrijn kurr te kualifikohet per nji botnor apo europian (per sa kohe qe te vazhdojn ky mentalitet), dhe kjo jo per ato arsyet e rendomta qi perseriten koh mas kohe prej "specialistave" tone si psh. vendi jon asht i vogel (Uruguai e Sllovenia nuk jan ma te medhenj), nuk kena tradita futbollit (Zelanda e re spo ka ma shum), apo jena vend i varfen e nuk kena infrastruktur futbollit (Sllovenija normalisht nga ana ekonomike asht ma nalt se Shqipnia, por me at ca kam pa un, nuk kishte as infrastruktur futbollit, as nai interesim e kulture aq tnalt futbollit; mandej na mos te harrojm qi kena Tacin qi bjen Milanin e Real Madridin nShqipni, qi m pa dasht mund ta kishte hedh nji lek thajrit per futbollin).

Ne na mungon mentaliteti per me punu me disipline, na myti korrupsioni, po e shkatrrojm (FSHF)me dore tonen kombetaren, e kena shkatrru e degjeneru me kohe kampionatin shqiptar, sa qi futbollistat ma te dallum te ketij pseudo-kampionati vec per transferim te nai klub ne azerbaxhan a qipro jan te zot.

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by jeti » Wed, 14 Jul 2010 , 06:33

Image
Bastet kundër Paulit

Spanja është kampionia e botës në futboll, ndërsa oktapodi Paul është kampioni i botës në parashikimin e rezultateve.

Edhe kafshës e cila jeton në akuariumin e muzeut të Oberhausen i është dhënë një kupë bote, pasi në 8 parashikime për botërorin 2010 ka rezultuar i saktë në gjitha.

Saktësia në parashikimet e ndeshjeve ka shqetësuar kompanitë e basteve të cilat do të kërkojnë t'ia mbyllin gojën të famshmit oktapodi Paul.

Është pikërisht kompania angleze, William Hill e cila është ofruar për të bërë të tijin oktapodin, dhe për ta zhdukur nga tregu i parashikimeve.

"Saktësia e Paul në parashikime na shqetëson, - ka deklaruar zëdhënësi i kompanisë angleze Rupert Adams.- Prandaj ne jemi të gatshëm ta blejmë atë, ose mund të sponsorizojmë atë. Nuk jam i sigurtë nëse do ta arrijmë këtë marreveshje, por nëse do të përfundojë pozitivisht, ne nuk do të lejojmë që Paul të japë parashikime".

Negociatorët e kompanisë angleze të basteve kanë kontaktuar me drejtuesit e akuarimit të Oberhausen, por nuk kanë bërë të ditur shifrën të cilët ata janë në gjendje të ofrojnë për blerjen e oktapodit parashikues. Pak kohë më parë drejtuesve të këtij akuariumi u janë ofruar edhe oferta të cuditshme, 6.300 euro për të ngrënë oktapodin Paul, por ata e kanë refuzuar në mënyrë të menjëhershme.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Boterori 2010

Post by fpjalmi » Sun, 29 Aug 2010 , 20:12

FIFA World Cup 2010 Top 10 Goals

10 golat ma te bukur te botnorit

http://topsporti.com/2010/08/fifa-world ... -10-goals/

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by jeti » Tue, 26 Oct 2010 , 17:08

Image

Oktapodi më i famshëm në botë, Paul ngordhi mbrëmjen e kaluar në akuariumin Sea Life.

Oktapodi ishte shumë i njohur falë parashikimeve të tij të sakta për botërorin e futbollit Afrikë e Jugut 2010.
Paul gjeti rezultatet e të gjitha ndeshjeve të rëndësishme që kreu kombëtarja gjermane. Parashikoi fitoret e gjermanëve ndaj Australisë, Ganës, Anglisë, Argjentinës dhe Uruguajit, si dhe humbjet me Serbinë dhe Spanjën.
Paul gjeti po ashtu edhe fituesin e takimit Spanjë-Hollandë, duke u bërë kështu parashikues i besueshëm nga të gjithë.
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Boterori 2010

Post by fpjalmi » Tue, 26 Oct 2010 , 17:44

jeti wrote:Image

Oktapodi më i famshëm në botë, Paul ngordhi mbrëmjen e kaluar në akuariumin Sea Life.

Oktapodi ishte shumë i njohur falë parashikimeve të tij të sakta për botërorin e futbollit Afrikë e Jugut 2010.
Paul gjeti rezultatet e të gjitha ndeshjeve të rëndësishme që kreu kombëtarja gjermane. Parashikoi fitoret e gjermanëve ndaj Australisë, Ganës, Anglisë, Argjentinës dhe Uruguajit, si dhe humbjet me Serbinë dhe Spanjën.
Paul gjeti po ashtu edhe fituesin e takimit Spanjë-Hollandë, duke u bërë kështu parashikues i besueshëm nga të gjithë.
past drite :D :mrgreen:

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Re: Boterori 2010

Post by Man in Redblue » Tue, 26 Oct 2010 , 19:43

I madh, NJISH krejt ka ken !

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Boterori 2010

Post by fpjalmi » Wed, 27 Oct 2010 , 17:29


Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Boterori 2010

Post by Skodrinon » Wed, 27 Oct 2010 , 20:35

der te gjysfinalet m'pelqete, mandej e mora inat :)

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by jeti » Fri, 19 Nov 2010 , 04:26

fpjalmi wrote:
jeti wrote:Image

Oktapodi më i famshëm në botë, Paul ngordhi mbrëmjen e kaluar në akuariumin Sea Life.

Oktapodi ishte shumë i njohur falë parashikimeve të tij të sakta për botërorin e futbollit Afrikë e Jugut 2010.
Paul gjeti rezultatet e të gjitha ndeshjeve të rëndësishme që kreu kombëtarja gjermane. Parashikoi fitoret e gjermanëve ndaj Australisë, Ganës, Anglisë, Argjentinës dhe Uruguajit, si dhe humbjet me Serbinë dhe Spanjën.
Paul gjeti po ashtu edhe fituesin e takimit Spanjë-Hollandë, duke u bërë kështu parashikues i besueshëm nga të gjithë.
past drite :D :mrgreen:
Pas Drite? ku e din ti se Paul ka ken i krishter... :mrgreen:
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

fpjalmi
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 11278
Joined: Sat, 09 Feb 2008 , 13:32
Skuadra: Ajax Vllaznia
Location: Amsterdam Holland

Re: Boterori 2010

Post by fpjalmi » Thu, 30 Dec 2010 , 19:08

Doping? Spanja rrezikon titujt, Europianin kunder Gjermanise dhe Boterorin kunder Hollandes ,reagon Ksavi

SPANJE- Lojtari i ekipit kombëtar të Spanjës dhe Barcelonës Xavi Hernandez mohoi publikisht se ai dhe shokët e tij të skuadrës kishin përdorur doping gjatë zhvillimit të Kupës së Botës në Afrikën e Jugut.


Xavi tha se në botën e futbollit spanjoll nuk ka asnjë me doping, pasi sipas tij dëshmi për këtë janë kontrollet e vazhdueshme


Komentet e Xavit erdhën pas deklaratave të forta të një të burgosuri, i cili zbuloi publikisht se doktor Eufemio Fuentes i kishte rrëfyer se nëse fliste për Spanjën, ata nuk do të ishin as kampionët e botës dhe as të europës.


"Nëse unë flas, Spanja nuk do ketë më Europianin dhe Botërorin!"- mësohet të ketë thënë Fuentes


Fuentes është arrestuar disa ditë më parë për dhënie substancash të paligjshme sportistëve të ndryshëm, kryesisht në atletikë.

Post Reply