Boterori 2010

Diskutoni per Kupen e Botes , Kupen e Europes , Ligen e Kampioneve , Kupen Uefa , Kupa Intertoto .

Moderator: Man in Redblue

Post Reply
Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Boterori 2010

Post by Edmond-Cela » Sat, 24 Nov 2007 , 15:56

Boterori 2010, Europa “ndahet” në orën 17:00

Të dielën, në orën 16:00 me atë të Shqipërisë (17:00 me atë të Afrikës së Jugut), sytë e botës së futbollit do të drejtohen në Durban ku do të hidhet shorti paraeliminator për Kupën e Botës “Afrika e Jugut 2010”. Sekretari i Përgjithshëm i FIFA-s, Xherom Valske, do të jetë drejtuesi kryesor i ceremonisë së ngjarjes, që do të fillojë me fazën e tretë të shortit të zonës aziatike. Zona e Amerikës Veriore, Qendrore dhe Zona e Karaibeve është e dyta në radhë. Afërsisht pas një ore të procedurës së shortit do të jetë radha e Europës (rreth orës 17:00) për të ndarë 53 ekipet e saj në nëntë grupe kualifikuese. Së fundi, shorti mbyllet me ekipet e zonës afrikane, ku 48 ekipe do të ndahen në 12 grupe me nga katër ekipe.Procedura e shortit53 ekipet europiane do të ndahen në 6 vazo: pesë vazo me 9 ekipe dhe një vazo me 8 ekipe të bazuar në renditjen e FIFA-s për muajin nëntor 2007.Nëntë ekipet e para do të përbëjnë vazon A, nëntë të dytat vazon B dhe kështu me radhë deri në vazon F, e cila do të ketë tetë ekipet e renditura me koeficientin më të ulët të pikëve.Ekipet do të ndahen në short në tetë grupe me nga 6 ekipe dhe një grup me 5 ekipe për fazën e parë.Shorti fillon me vazon F dhe mbaron me vazon A. Çdo vazo duhet të zbrazet plotësisht përpara se të tërhiqen ekipet nga vazoja pasardhëse.Ekipet në vazon F vendosen në pozicionin 6 në grupet nga 1 deri në tetë dhe në të 5-in dhe ato të grupit E në pozicionin 5. Ato të vazos D vendosen në pozicionin 4; të vazos C në pozicionin 3; ekipet e vazos B në pozicionin 2 dhe ekipet e vazos A në pozicionin 1.Grupet fillojnë të mbushen me grupin 1 dhe mbarojnë me grupin 9.
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Sat, 24 Nov 2007 , 16:00

ishalla na takon nje grup i mire. me ishte ba qefi qe te na takoj greqia ose serbia ne grup, kto jan se asht nje gtezimshum i madh me fitu kunder tyne. edhe italia me kishte pelqy se nuk kena lojt as nje ndeshje me te.
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Sat, 24 Nov 2007 , 16:12

TË DYTËT – Shqipëria, me 407 pikë, është e dyta në vazon e pestë, menjëherë pas Bjellorusisë e 37-a me 414 pikë. E vetmja kënaqësi e drejtuesve të FSHF-së pa dyshim është fakti se të paktën kemi lënë pas Slloveninë (e 39-ta), kundërshtarin tonë në grup, ndaj së cilës arritëm dy barazime të bardha si në Shkodër ashtu dhe në Celje. Lista e nëntë ekipeve të vazos “5” plotësohet me Letoninë (vendi i 40-t, 383 pikë), Islandën (41, 380), Armeninë (42, 367), Austrinë (43, 366), Kazakistanin (44, 297) dhe Azerbajxhanin (45, 274).

170 SHTETE

Në total, në shortin e Kampionatit Botëror do të marrin pjesë 170 shtete, nga të cilat vetëm 31 do të fitojnë të drejtën për në fazën finale, që do të zhvillohet në vitin 2010 në Afrikën e Jugut, ku kjo e fundit është e kualifikuar direkt si vend organizator. Faza kualifikuese e Botërorit 2010 (një pjesë e saj ka filluar) do të zgjasë për më shumë se 800 ditë dhe do të përfundojë në nëntor të vitit 2009.

32 FINALISTËT

Italia, kampione në fuqi e Botës, titull i fituar në Kampionatin Botëror 2006, duhet të kualifikohet për të qenë pjesë e 32 finalisteve. Vendet për në fazën finale të “Afrika 2010” janë ndarë në këtë mënyrë: 13 për Europën, 6 për Afrikën (këtu përfshihet edhe vendi organizator), nga 4 për Azinë e Amerikën e Jugut dhe 3 për zonën e Amerikës Qendrore dhe Veriore.

ZONA EUROPIANE

Europa është kontinenti që përfaqësohet me më shumë skuadra në finalet e Botërorit 2010, me 13 të tilla. 53 skuadrat europiane do të ndahen në nëntë grupe. Fitueset e grupeve do të kualifikohen automatikisht, ndërsa tetë të dytat më të mira do të zhvillojnë midis tyre ndeshje plejofi për katër vendet e mbetura. Në zonën europiane bën pjesë edhe Shqipëria.VAZO A

1. Italia 1498 pikë

2. Spanja 1349

3. Gjermania 1296

4. Çekia 1290

5. Franca 1243

6. Portugalia 1241

7. Holanda 1170

8. Kroacia 1129

9. Greqia 1114VAZO B

10. Anglia 1113

11. Rumania 1088

12. Skocia 990

13. Turqia 924

14. Bullgaria 877

15. Rusia 861

16. Polonia 855

17. Suedia 853

18. Izraeli 852VAZO C

19. Norvegjia 827

20. Ukraina 824

21. Serbia 820

22. Danimarka 797

23. Irlanda V. 780

24. Irlanda 731

25. Finlanda 697

26. Zvicra 657

27. Belgjika 600VAZO D

28. Sllovakia 590

29. Bosnja 585

30. Hungaria 581

31. Moldavia 579

32. Uellsi 560

33. Maqedonia 552

34. Bjellorusia 549

35. Lituania 549

36. Qipro 493VAZO E

37. Gjeorgjia 414

38. Shqipëria 407

39. Sllovenia 403

40. Letonia 383

41. Islanda 380

42. Armenia 367

43. Austria 366

44. Kazakistani 297

45. Azerbajxhani 274VAZO F

46. Lihteshtejni 260

47. Estonia 223

48. Malta 183

49. Luksemburgu 127

50. Mali i Zi 65

51. Andorra 57

52. Ishujt Faroe 12

53. San Marino 6
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Sat, 24 Nov 2007 , 17:18

Un kisha dashte nji kyt grup:
Italia
Bullgaria
Finlanda
Moldavia
Shqiperia
San Marino

Qa mendoni ju?
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

Edmond-Cela
I lindur KuqeBlu
I lindur KuqeBlu
Posts: 3657
Joined: Wed, 10 Nov 2004 , 15:12
Location: angli
Contact:

Post by Edmond-Cela » Sat, 24 Nov 2007 , 17:34

vllaznia1919 wrote:Un kisha dashte nji kyt grup:
Italia
Bullgaria
Finlanda
Moldavia
Shqiperia
San Marino

Qa mendoni ju?
persmarit krejt ky
Pa Buk e Uje Rri, Por Pa Vllaznian Nuk Mund Te Rri.


Image

[/color]

Man in Redblue
Moderator
Moderator
Posts: 3865
Joined: Mon, 30 Oct 2006 , 13:48
Location: My heart is where my home is

Post by Man in Redblue » Sat, 24 Nov 2007 , 21:33

Itali (Gjermani)
Serbi (Belgjike)
Rusi (Rumani - me ia marre hakun)
Hungari (Moldavi)
Shqiperi
Andorre (mail i ZI)

Admin
Webmaster
Webmaster
Posts: 5601
Joined: Wed, 24 Nov 2004 , 03:41
Skuadra: Vllaznia
Location: Loro Boriçi
Contact:

Post by Admin » Sun, 25 Nov 2007 , 18:59

Asht hedh shorti per kampionatin Botnor qe zhvillohet ne Afriken e jugut ne 2010.

Kta jane grupet e te tana kontinenteve:


EUROPA
Gruppo 1: Portogallo, Svezia, Danimarca, Ungheria, Shqipnia, Malta
Gruppo 2: Grecia, Israele, Svizzera, Moldova, Lettonia, Lussemburgo
Gruppo 3: Repubblica Ceca, Polonia, Irlanda del Nord, Slovacchia, Slovenia, San Marino
Gruppo 4: Germania, Russia, Finlandia, Galles, Azerbaigian, Liechtenstein
Gruppo 5: Spagna, Turchia, Belgio, Bosnia, Armenia, Estonia
Gruppo 6: Croazia, Inghilterra, Ucraina, Bielorussia, Kazakistan, Andorra
Gruppo 7: Francia, Romania, Serbia, Lituania, Austria, Far Oer
Gruppo 8: ITALIA, Bulgaria, Irlanda, Cipro, Georgia, Montenegro
Gruppo 9: Olanda, Scozia, Norvegia, Macedonia, Islanda

NORDAMERICA
Gruppo 1A: Stati Uniti c. vincente Dominica-Barbados
Gruppo 1B: Guatemala c. vincente Turks&Caicos-Snata Lucia
Gruppo 1C: Trinidad e Tobago c. vincente Bermuda-Isole Cayman
Gruppo 1D: Cuba c. vincente Aruba-Antigua e Barbuda
Gruppo 2A: Messico c. vincente Belize-St. Kitts & Nevis
Gruppo 2B: Giamaica c. Bahamas-Isole Vergini Britanniche
Gruppo 2C: Honduras c. vincente Repubblica Dominicana-Portorico
Gruppo 2D: Canada-St. Vincent
Gruppo 3A: Costa Rica c. vincente Isole Vergini-Grenada
Gruppo 3B: Guyana c. vincente Suriname-Montserrat
Gruppo 3D: Nicaragua-Antille Olandesi

ASIA
Gruppo 1: Australia, Cina, Iraq, Qatar
Gruppo 2: Giappone, Bahrain, Oman, Thailandia
Gruppo 3: Corea del Sud, Corea del Nord, Giordania, Turkmenistan
Gruppo 4: Arabia Saudita, Uzbekistan, Libano, Singapore
Gruppo 5: Iran, Kuwait, Emirati Arabi Uniti, Siria

AFRICA
Gruppo 1: Camerun, Capo Verde, Tanzania, Mauritius
Gruppo 2: Guinea, Zimbabwe, Namibia, Kenya
Gruppo 3: Angola, Benin, Uganda, Niger
Gruppo 4: Nigeria, Sudafrica, Guinea Equatoriale, Sierra Leone
Gruppo 5: Ghana, Libia, Gabon, Lesotho
Gruppo 6: Senegal, Algeria, Liberia, Gambia
Gruppo 7: Costa d'Avorio, Mozambico, Botswana, Madagascar
Gruppo 8: Marocco, Etiopia, Rwanda, Mauritania
Gruppo 9: Tunisia, Burkina Faso, Burundi, Seychelles
Gruppo 10: Mali, Congo, Sudan, Chad
Gruppo 11: Togo, Zambia, Eritrea, Swaziland
Gruppo 12: Egitto, Congo, Malawi, Djibouti
Vllaznit Ultras

Image

loroborici
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 695
Joined: Fri, 09 Feb 2007 , 17:40
Skuadra: vllaznia

Post by loroborici » Sun, 09 Dec 2007 , 15:59

Na ka rane nji grup tejet i rande. Munemi ose jo me i marr nja 5-6 pike.
Vllaznia ne zemer
Image

jeti
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 1544
Joined: Tue, 13 Nov 2007 , 09:30
Skuadra: Vllaznia
Contact:

Post by jeti » Wed, 24 Sep 2008 , 06:08

Image

KY DO JETE MASKOTI I AFRIKE 2010

ZEZAKU IS HERE....Image
Forca Vllaznia...Image
ImageImage

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Post by vllaznia1919 » Thu, 25 Sep 2008 , 13:41

Zakumi don me thane Llakumi i zi! :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by Miri » Thu, 02 Apr 2009 , 19:24

1-2 Prill 2009

Venezuela-Kolumbia 2-0
Ekuador-Paraguaj 1-1
Bolivia-Argjentina 6-1
Brazil-Peru 3-0
Kili-Uruguaj 0-0

Renditja

1 Paraguaj 24
2. Brazil 21
3. Kili 20
4. Argjentina 19
5. Uruguaj 17
6. Ekuador 14
7.Kolumbi 14
8. Venezuelë 13
9. Bolivi 12
10. Peru 12
Apapapapapapapapapapa Argjentina :cry: :cry: :cry:

GOLDIAN
Kuqeblu Perjete
Kuqeblu Perjete
Posts: 7305
Joined: Sun, 02 Jul 2006 , 18:14
Skuadra: vllaznia
Location: perjashtuar nga forumi

Re: Boterori 2010

Post by GOLDIAN » Thu, 02 Apr 2009 , 20:12

o MIRI Spo e gjesha temen me te ngushllu me
i perjashtuar

kristiani
Tifoz nderi
Tifoz nderi
Posts: 624
Joined: Sat, 05 Feb 2005 , 22:27
Location: France

Re: Boterori 2010

Post by kristiani » Fri, 03 Apr 2009 , 11:12

Miri wrote:1-2 Prill 2009

Venezuela-Kolumbia 2-0
Ekuador-Paraguaj 1-1
Bolivia-Argjentina 6-1
Brazil-Peru 3-0
Kili-Uruguaj 0-0

Renditja

1 Paraguaj 24
2. Brazil 21
3. Kili 20
4. Argjentina 19
5. Uruguaj 17
6. Ekuador 14
7.Kolumbi 14
8. Venezuelë 13
9. Bolivi 12
10. Peru 12
Apapapapapapapapapapa Argjentina :cry: :cry: :cry:
A kan fut maradonen n'porte a :D :D :D
FORZA VLLAZNIA

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by Miri » Fri, 03 Apr 2009 , 13:14

GOLDIAN wrote:o MIRI Spo e gjesha temen me te ngushllu me
Pse po hin ne gjynah mar Gold :( :( :(

Skodrinon
Administrator
Administrator
Posts: 4726
Joined: Sun, 16 Dec 2007 , 20:09
Location: ITALI

Re: Boterori 2010

Post by Skodrinon » Fri, 03 Apr 2009 , 15:58

maradona asht hala n'stadium tu prite me fillu seti i dyte :D

Image

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by Miri » Fri, 03 Apr 2009 , 21:43

Hajt hajt se tesh ju tregojme se kush jena ne vazhdimsi.

vllaznia1919
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 9630
Joined: Sat, 27 Nov 2004 , 01:13
Location: Italia

Re: Boterori 2010

Post by vllaznia1919 » Sat, 04 Apr 2009 , 00:35

Si ishte da Peruja???? :lol: :lol: :lol: :lol:
Jena shkodran edhe e kena per nder,
kush na ka inat qeni i pshurrt n'der!
Perscitus Elatus Prodigium!!!!

Image

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by Miri » Sat, 04 Apr 2009 , 17:24

vllaznia1919 wrote:Si ishte da Peruja???? :lol: :lol: :lol: :lol:
Ah nuk mund te rrish rehat ti ja :evil:
Perruja kyt pune ka.

REINIS
Fanatics
Fanatics
Posts: 538
Joined: Tue, 24 Feb 2009 , 21:19
Location: TIRON, ku tjeter?

Re: Boterori 2010

Post by REINIS » Sat, 04 Apr 2009 , 18:14

Tashti do rrifeni 6-0, jo mo 6-1. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
NUK KA MO KAMPIONATE
AS KUPA REPUBLIKE
HIKU, HIKU KOHA E BYROS POLITIKE
(per dinamon, partizonin)

Miri
ANTI TIRANSI
ANTI TIRANSI
Posts: 6241
Joined: Wed, 20 Jun 2007 , 17:44
Skuadra: Vllaznia
Location: Postribe
Contact:

Re: Boterori 2010

Post by Miri » Sun, 05 Apr 2009 , 08:36

REINIS wrote:Tashti do rrifeni 6-0, jo mo 6-1. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Tashti une ty( :D )po te them qe nga fitorja ne fitore do shkojme :wink:

Post Reply