Lajmet nga Vllaznia

Fushaj: Misioni i Vllaznis? s\'mbaron k?tu

Fushaj: Misioni i Vllaznis? s\'mbaron k?tu

I k?naqur, ndoshta tej mase, por e ka p?rmbajtur veten n? tribun?n \"VIP\", p?rkah koleg?ve kroat?. Por, pas v?rsh?llim?s s? fundit t? gjyqtarit maltez, presidenti i Vllaznis?, Valter Fushaj, nuk e ka kontrolluar dot veten, duke iu n?nshtruar nj? g?zimi t? ligjsh?m. Ka hequr xhaket?n nga trupi dhe me t? n? dor? ka brohoritur e festuar gjat?. Nj? g?zim i ligjsh?m, sepse skuadra e tij e ka b?r? t? ndihet mir? p?r disa ?aste. Nj? kualifikim n? kupat e Europ?s nuk ?sht? pak. Por numri 1 i klubit shkodran nuk mjaftohet me kaq. Ai ka th?n? p?r \"Sporti shqiptar\" se Vllaznia ?sht? favorite edhe ndaj Trabzonsporit n? turin tjet?r. Ja si ?sht? shprehur ai pas ndeshjes: Zoti Fushaj, dukeni mjaft i g?zuar nga kalimi i nj? turi n? Intertoto...

Ekskluzive / Gilman Lika: E meritonim kualifikimin

Njeri prej protagonisteve te fitores se Vllaznise ishte edhe lojtari i kombetares U-21 Gilman Lika. Ai padyshim ishte dhe pjese kryesore e kualifikimit te skuadres shkodrane. Pas ndeshjes dhe fitores ndaj NK Zagreb, lojtari foli Ekskluzivisht per faqen tone (www.fkvllaznia.net) dhe Albaniasoccer.com duke analizuar gjendjen ne ekip dhe objektivat per ndeshjet e ardhsme ne Intertoto si dhe ndonje ndryshim qe formacioni i skuadres mund te pesoje ne ditet ne vazhdim gjate periudhes se transfertave verore.

Ekskluzive / Gilman Lika: E meritonim kualifikimin
Ekskluzive / Erjon Hoti: Loro Bori?i si Kamp Nou

Ekskluzive / Erjon Hoti: Loro Bori?i si Kamp Nou

Sezonin qe sapo mbaroi ishte nje nder protagonistet e Vllaznise duke u sakrifikuar te luaje ne role te ndryshme. Ne \"eren\" Shulze u aktivizua shpesh here ne mbrojtje, me ardhjen e Joses aktivizohet ne mesfushe duke ndihmuar skuadren e tij te arrije objektivat e saj. Pas fitores te merituar ndaj NK Zagreb, Eri si? e therrasin miqte, foli Ekskluzivisht per faqen tone Fkvllaznia.net. Interesimi i tifozeve ishte mahnites, mu duk vetja si ne Kamp Nou - shprehet Hoti- ku i falenderon te gjithe per ate mbeshtetje.

Kush ?sht? Trabzonspori?

Kund?rshtari i Vllaznis? p?r turin e dyt? t? Kup?s Intertoto, skuadra e Trabzonsporit, ?sht? nj? nd?r klubet m? t? shquara t? Turqis?, fama e t? cilit i ka kaluar kufijt? vend?s dhe ka arritur Europ?n. Historia e turqve ?sht? pak a shum? e nj?jt? me Vllaznin?, sepse edhe Trabzonspori ka rivalizuar gjithnj? me ekipet e njohura t? qyteteve t? m?dha, ashtu si shkodran?t. Fama e arritur dhe themelimi i k?tij klubi, ka qen? jo i leht?. Klubi ka funksionuar n? dy stade, ku n? fillim jan? formuar nj?koh?sisht tri skuadra amatore, Admangu?i, Karadenzigu?i dhe Martispor, t? cilat m? von? jan? bashkuar n? nj? klub t? vet?m, me emrin Trabzonspor, q? u themelua m? 2 gusht t? vitit 1967.

Kush ?sht? Trabzonspori?
Kupa Intertoto: Vllaznia - NK Zagreb  1:0

Kupa Intertoto: Vllaznia - NK Zagreb 1:0

Ai vet? nuk e kishte besuar kurr? se do t? mjaftonin 180 minuta n? Kupat e Europ?s q? t?i hynte kaq shpejt n? zem?r k?tij populli, q?, p?r futbollin, ?sht? gati t? b?j? marr?zira. Arlind Nora e ka kuptuar shpejt kushtin p?r t? qen? ?i pranuesh?m?. K?tu, n? Shkod?r duhet t? jesh protagonist q? n? fillim me gol. U tha, u b?. Sh?non n? Zagreb e b?n s?rish t? nj?jt?n gj? dje n? Shkod?r. Ndeshja e dyt?, e luajtur n?n nj? turm? t? madhe tifoz?sh, dhe n?n dritat e projektor?ve ka nj? histori krejt tjet?r nga ajo e kryeqytetit kroat. Loja fillon ashtu si gjithnj? p?r nj? skuad?r shqiptare, top mbas shpin?s s? mbrojtjes dhe kund?rshtari del i vet?m me portierin.

Josa-Vllaznis?: T? b?jm? kujdes n? Shkod?r!

Rezultati i ndeshjes s? par?, p?r m? tep?r loja e zhvilluar nga ekipi i tij, e kan? ngrohur shum? Mirel Jos?n. Ai tashm? e ka p?r detyr? t? b?j? gati skuadr?n ashtu si? duhet p?r ndeshjen e kthimit, n? m?nyr? q? Vllaznia t? jet? skuadra e kualifikuar p?r n? turin tjet?r. N? Zagreb, sipas trajnerit t? kuqebluve, ekipi ka dh?n? maksimumin e tij dhe kjo n? nj?far? m?nyre e ka b?r? edhe m? tep?r entuziast at?. Ndoshta nuk e ka pritur nj? paraqitje t? till?, p?r vet? faktin se n? krahasim me kroat?t, q? ishin n? kulmin e st?rvitjes, shkodran?t kan? qen? shum? prapa n? k?t? drejtim.

Josa-Vllaznis?: T? b?jm? kujdes n? Shkod?r!